Yazan : steven_stiffler 20 Mayıs 2010 Perşembe

Geçtiğimiz sezonun en beğeni toplayan takımlarından biris oldu Tottenham. Eminim ki futbolu seven herkes, Tottenham'ın oynadığı oyundan zevk almıştır. Harry Redknapp şimdiden gelecek sezonun planlarını yapmaya başlamıştır. Tottenham Şampiyonlar Ligi için ön eleme oynayacak. Muhtemelen ön elemeyi geçeceklerdir. Fakat Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olmak, ligde geçen sezon alınan 4.lük derecesinin üzerine çıkmak için takımı güçlendirmek gerekiyor.

Bireysel olarak baktığımızda Tottenham'ın büyük takımlarda oynayabilecek düzeyde oyuncuları olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Fakat şu anki kadronun yapabileceği en iyi şey, bir sonraki sezon yine aynı başarıyı tekrar edip CL vizesini alabilmektir. Tottenham büyük kulüp, mazisini aratan bir kulüp. Bu yüzden elde Harry Redknapp gibi bir değer varken vakit çıtayı yükseltme vaktidir. Redknapp'ın kalıplaşmış bir saha dizilimi yok. 4-4-2 oynatıyor fakat göbeği rakibe göre seçiyor. Bazen 2 defansif oyuncu olarak Huddlestone ile Palacios'u ; bazen 2 ofansif ağırlıklı Jenas ve Modric'i ; çoğunlukla ise 1 defansif 1 ofansif oyuncu kullanıyor. Gelecek sezon da aynı şekilde devam edecektir. Şampiyonlar Ligi'nde kodaman takımlara karşı biraz daha defansif bir dizilim uygulayacaktır. Üstelik Şampiyonlar Ligi'nde iki pivotlu sistemi denemeyeceğini düşünüyorum. Zaten Harry Redknapp'ın beni şaşırtan bir seçimiydi bu sezon 2 pivotlu hücum hattı seçimleri.

Eldekileri değerlendirelim öncelikle...4 tane kalecisi var Tottenham'ın. İkisi yaşlı. Biri as kalecisi Gomes. Geçen sezonun en iyi isimlerinden birisiydi. PSV ile Avrupa Kupaları tecrübesi var. Zaten olmasa ne yazar, adam iyi kaleci her şekilde. Gomes geçen sezon kaledeki yerini sağlamlaştırdı. Yedeği olarak ilk aday Cudicini. Cudicini'nin gönderilmesinden yanaydım. Fakat Redknapp sözleşme yenilemiş kendisiyle. 37 yaşında,tam Milan'a kakalanacak yaştaydı aslında. Diğer kaleci alternatifleri 37lik kartoloş Jimmy Walker ve yıllardır iyi kaleci olması beklenen,bir türlü çıkış yapamayan Ben Alnwick. Son lig maçında forma giymiş ve takımın içine etmişti. Tottenham yollarsa Walker'ı yollar. Ancak yeni kaleci alır mı, zannetmiyorum.

Tottenham'ın en sıkıntılı yeri sağ bek. Gelecek sezon mutlaka sağ bek alacaklarını umuyorum. Alan Hutton bekleneni veremedi. İyi oyuncu, ofansif yönünü beğeniyorum. Belki alternatif olarak kadroda tutulabilir. Sunderland tekrar alır mı bilmiyorum. Satılması muhtemel isimlerden birisi olarak gözüküyor. Corluka Tottenham'ın as sağ bek oyuncusu. Fakat Corluka'nın biraz ağır bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Stoper özellikleri daha ağır basıyor sanki. Corluka takımda mutlaka tutulur, fakat satılma kararı çıkarsa iyi bir gelir kapısı olur diye düşünüyorum. Naughton yine kiraya verilebilir. Redknapp son haftalarda devşirdiği Kaboul'u önümüzdeki sezon sağ bek oynatmaz. Yine de kabul etmek gerekir, Kaboul sağda iyi maçlar çıkardı. Tottenham bir sağ bek almalı. Sol bekte Gareth Bale ve Assou-Ekotto , Redknapp'ın istediklerini sahaya yansıtmaya devam eder. Stopere bir transfer şart gibi gözüküyor. King birinci sınıf stoper, lakin müzmin sakat. Woodgate iyi stoper, sürekli sakat. Dawson,Bassong ligde sırıtmayan stoperler. Şampiyonlar Ligi için bir tane stoper alıp bu isimlerle uyumunun sağlanması gerekiyor. Chelsea'li Alex stilinde, güçlü ve kesici özellikleri olan bir stoper Tottenham savunmasına basamak atlatabilir.

Redknapp'ın en büyük şanslarından birisi Huddlestone gibi hücuma katkı sağlayabilen bir ön liberosunun olması. Palacios bu konuda çok başarılı değil. Fakat defansif katkısı yadsınamaz. En iyi ön liberolardan birisi Palacios, buna şüphem yok. Bu ikili ön libero sıkıntısı yaşatmaz Redknapp'a. Jenas gidici gibi gözüküyor. Premir Lig'de piyasası olan bir oyuncu. Gönderilmesi Tottenham'da sıkıntı yaratmaz. Jake Livermore da kiraya verilebilir ya da rotasyonda tutulabilir. Tottenham kanatlara takviye yapacak gibi gözüküyor. Chelsea ile sözleşmesi biten Joe Cole gündemdeki isimlerden birisi. Diğeri de Arda Turan diyorlar. Arda Turan Tottenham'da yedek olur ancak. Arda'nın yağlı cüssesi Premier Lig temposunu kaldıracak düzeyde değil. Balonu orada söner. Umarım Tottenham böyle bir transfer gerçekleştirmez. Zira Arda'nın oynayacağı kanat bölgelerinde Lennon, Krancjar, Modric, Bentley gibi isimler var. Bu isimleri müdafaa etmek Tottenham için yeterli gözükse de geçen sezon Lennon sakatlığında Redknapp'ın zorlandığını görmüştük. Bentley bir türlü göze giremedi. Joe Cole alınırsa Bentley satılacaktır. Arda fazla gereksiz bir transfer olur. Danny Rose gibi genç bir yeteneği de rotasyonda bulunduracaktır Redknapp. Bostock kiraya verilebilir. Giovani Dos Santos'tan kurtulacaktır bu sezon Tottenham.

Tottenham'ın hücum hattı sezonu çok verimli geçirdi. Pavlyuchenko, Crouch, Defoe verimli olurken Redknapp; Keane'i yeterli bulmadı. Gudjohnsen fazla katkı sağlayamadı. Crouch ve Defoe'nin Tottenham'ın 2010-2011 kadrosunda yer bulması garanti gibi gözüküyor. Harry Redknapp Keane'den tekrar vazgeçebilir. Keane muhtemelen Celtic'e bonservisiyle gidebilir bu sezon. Pavlyuchenko geçen sezon satış gündemindeyken, bulduğu şansı müthiş değerlendirmiş ve patlama yapmıştı. Pavlyuchenko'yu gözden çıkarmayı düşünüyorsa Tottenham mutlaka iyi bir fiyata satacaktır. Eğer kalmasına karar verildiyse, Pavlyuchenko için CL'de boy göstermek önemli bir etken olacaktır. Redknapp'ın Gudjhonsen'i de bonservisiyle almak istediği söyleniyordu. Gudjohnsen iyi bir yedek olur. Lakin benim tercihim; Tottenham'ın süratli ve adam geçme yeteneği olan bir golcü almasından yana olurdu.

Gitmesi gerekenler : Hutton, Jenas, Dos Santos, Bentley, Woodgate, Walker.
Gelmesi gerekenler : Stoper, Sağ Bek, Hızlı forvet, Joe Cole, Jenas'ın yerine taze bir kan.

One Response so far.

  1. unknown says:

    güzel bi tottenham değerlendirmesi olmuş.. İngiltere'de liverpool'dan sonra sevdiğim ve takip ettiğim 2. takımdır tottenham.. CL için extra abartı transferlere gerek olduğunu düşünmüyorum.. Kadronun şu hali bile gruplardan çıkmaya yetebilir.. Herşeyden önce defans göbeğine ve sağ bek mevkine bir oyuncu bulması gerek tottenham'ın.. Orta sahanın kanatlarına çok alternatif isimi var takımın ancak oraya bir transfer düşünüyolar galiba.. Arda'nın adı geçiyo yararlı olur mu olmaz mı bilinmez ama bahsettiğin gibi "balonu söner" lafına katılmıyorum.. Arda şuanda türk milli takımının açık ara en efektif oyuncusu.. Bi balondan ibaret değil ;) Spurs umarım seneye aynı başarıyı tekrar eder.. City maçından sonraki sevinçleri görülmeye değerdi..

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -