Yazan : steven_stiffler 31 Ağustos 2009 Pazartesi

Alex'in sakatlıktan çıkmasıyla birlikte kontenjana bugün Güiza'nın takılacağını düşünüyordum.Daum Güiza'yı çok tutuyor ama Semih'in son maçlardaki performansı gözle görülür derece iyiydi.Güiza'yı kesebilir,Önder'i sağ beke yerleştirip Bilica-Lugano ile oynayabilir diye düşünüyordum.Öyle olmadı,Bilica'yı kesti.Bence doğru olanı yaptı.Bilica'yı tutmuyorum pek fazla,az çok takip edenimiz varsa bilir.

Saha içerisindeki dizilimde Bekir stoperde olsa,Önder sağda olsa daha iyi olabilirdi.Baktın olmadı,o zaman değiştir yerlerini.Önder'in sağ bek performansı çok beğenilmez ama ben çok başarılı maçlarını hatırlıyorum orada.İçerdeki Chelsea maçı,Inter maçı da bunlara dahil.İlk yarıdaki tutuk futbol çok da şaşırtıcı olmadı benim için.Daum'un Fenerbahçe'si genelde ikinci yarıda işi bitiren bir yapıya sahip.Bunu bir çoğumuz biliyoruz artık.Bundan dolayı da takım ilk yarıyı geride bile kapatsa taraftarda bir güven,bir rahatlık mevcut oluyor.

İlk yarıda gol olabilecek bir yada iki pozisyonumuz var.İkinci yarıda yine dengeli oyunla aradığımız pozisyonlar var.Kazım hücuma top taşıyabilen tek oyuncumuzdu neredeyse.Kazım ve Güiza'daki bencillik kritik zamanlarda kendini gösterdiği zaman,nefret ediyorum.Semih'in topu kontrol ettiğinde ilk tercihini ceza sahasına içine bakarak kullanması Güiza ve Kazım'da zerre kadar bulunmayan bir özellik.Bu ikili topu aldığında genelde kaleye nasıl şut vursam diye düşünüyor.Daum klasik 70.dakikadan sonra oyuncu değiştirme hamlelerini yaptı yine.İyi oynayan bir Kazım'ı ve çok kötü oynayan bir Andre'yi çıkarma gereği hissetti.Kazım iyiydi ama bal yapmayan arı gibiydi.Tıpkı Güiza gibi...Güiza'nın bal yapması çok vakit almadı neyse ki...Zaten ben iç sahada Anadolu takımlarına karşı çift forvetle oynama taraftarıyım.Alex'in çok ortalıkta gözükmediği maçlarda zorlandığımız bir kez daha ortaya çıktı bugün.Fakat Alex'in kötü oynadığı bir maçı kazandırabilecek yeteneği olduğu da göz önündeydi.Alex varsa elinizde içinizde her zaman bir umut oluyor.Bir şut beklemiyorsunuz sadece,bazen bir pas bile yetebiliyor.

Semih ve Mehmet'in oyuna hareketlilik getirmesiyle golü de bulduk.Güiza'yı ilk defa bu kadar hırslı sevinirken gördüm.Lugano'nun Cristian'a attığı pas tam bir saatli bomba niteliğindeydi.Cristian'ın topu kaybetmesi sonucu çok saçma bir gol yemiş olduk.Aslında ben 'Garantici' Daum'dan 1-0'dan sonra Güiza'yı defansif bir oyuncuyla değiştirmesini bekledim. Cristian orta alanda çok yalnız kalıyordu ve 10 kişi olmanın da verdiği dezavantaj oyuncuların birbirlerine uzak mesafede olmasını sağlıyordu.Geniş alanda yediği baskı da Cristian'ı oldukça zor duruma düşürdü.Zaten maç içerisinde çok basit hatalar yaptığı oldu.Fakat kötü oynayan takımda en azından 90 dakika mücadeleyi bırakmayarak beğenimi kazandı.Güiza'nın 2.golde yaptığı orta ise, az önce bahsettiğim bencilliğinden kaçındığı zamanlarda ne kadar faydalı olacağını ispat etti.Zaman zaman bu tip asistler yapıyor.Hoş oradan da şut atacak değil ya...Bir panik havasıyla,şişirme toplarla saldırmamıza rağmen golü bulmamız bizim için ne kadar hoş olduysa,Manisa için o kadar dramatik oldu.

Volkan oldukça iyi bir maç çıkardı.Simpson'ın enfes şutunu kurtardı.Sezer'in sert şutunu kurtardı.Görevini layıkıyla yaptı.Sadece bir pas hatasına takıldım.İlk yarıda 2 kişi yanında olan Andre'ye pas attı hızlı bir şekilde.Andre'nin kaybettiği top neredeyse gol olacaktı.
Bekir çok mecbur kaldığımız zaman sağ bekte oynayabileceğini gösterdi.Çok iyi oynamadı evet,fakat o mevkiide oynayacak teknik var kendisinde.Ali Bilgin'den fazlası defansif yönü.İlk maç heyecanını da göz önünde bulundurmak gerekir.
Lugano takıma geç katılmanın verdiği negatif etkiyi yaşıyor şu anda.Hâla form tutmadı ama iyi bir profesyonel olduğunu bildiğim için form tutacağına inanıyorum.
Önder'in bugün bir hatasını görmedim.Gayet yerinde müdahaleleri de oldu.Rakip takımda çok süratli forvetlerin olmayışından da kaynaklanıyor tabi.Genelde hızlı adamlara karşı zorlanır Önder.
Carlos çok kötü oynadı bugün.Arkasına çok adam kaçırdı.Manisa orta alandan sağ kanada atılan derinlemesine toplarla etkili oldu zaten.
Kazım her zamanki savruk oyununa rağmen hücuma top taşıyabilen yegane oyuncumuzdu.Birçok pozisyonun ve atağın içinde yer aldı.
Cristian diğer maçlara oranla daha vasattı bugün.Zaman zaman çok gömüldü savunmanın içine.Basit pas hataları yaptı,golde de hatası var.Doksan dakika mücadelesi ise takdire değer.
Emre sahanın en iyilerinden olmasına rağmen gereksiz yere atıldı.Her maç rakipler Emre'nin üzerine oynuyor.Genelde düşmezdi bu tuzağa,bugün düştü.Nizamettin ile maç başından beri aralarında olumsuz diyaloglar vardı zaten.Hem takımı gereksiz yere zor durumda bıraktı,hemde bizi Bursa'da Selçuk'a mahkum bıraktı.
Andre geldiği günden bu yana en kötü maçını çıkardı.Zaman zaman attığı şık çalımlar dışında aklımda kalan birşeyi olmadı.
Alex sihirli ayak.Bir pasla,bir kafa şutuyla maçın kaderinle oynadı.İnşallah bir daha sakatlanıp takımı Alex'siz bırakmaz.
Güiza oldukça kötü oynadığı,hatta pozisyona dahi giremediği maçta güzel bir gol,güzel bir ortayla maçın adamlarından olmayı başardı.4 haftada attığı 3 gol,en azından geçen sezondan daha iyi bir grafik çizeceğine işarettir.
Mehmet Topuz oyuna geç girmesine karşın,hareket getirdi.Bir 10 dakika daha erken girseydi,maçın gidişatı daha farklı olabilirdi.
Semih ise attığı golle Nöbetçi Golcü lakabını hatırlattı.Oyuna sonradan girip,attığı golle kaçıncı maçı kazandırdığını kendisi biliyor mudur acaba ?

Hakemi çok fazla beğenmedim.İlk yarıda idare etti ama ikinci yarıda oyun disiplininden koptu.Ergin'in pozisyonuna penaltı diyenler var.Çok kritik bir pozisyon penaltı verilebilir.Ama ben verilmemesinin doğru karar olduğunu düşünüyorum.Bekir'in topa kaymasıyla,Ergin Bekir'e temas eder etmez kendini yere bırakıyor.Erman Toroğlu üslubuyla söylemek gerekirse ; "Ergin uyanık.Bakıyor,dokunsun kendimi yere salarım diyor.En ufak müdaheleyi yiyor,hooop yerde!" Bu pozisyona penaltı çalan hakemler de olabilir.Penaltı olmama ihtimali penaltı olma ihtimalinden daha fazla geldi bana.Emre'nin kırmızı kartına bir itirazım yok.Fakat sarı kartlı Simpson'ın hakemi aldatmaya yönelik hareketine de ikinci sarı kart gelmeliydi.Zira 5 dakika sonra çok güzel bir şut attı.O top gol olabilir,maçın skoruna direkt etki edebilirdi.Ayrıca maçın başında yanılmıyorsam Ergin'in Emre'ye sert bir müdahalesi var.Direkt sarı kartlık pozisyon.Ondan sonra başka bir pozisyonda da sarı kart gördü üstelik.

Son olarak futbol muhabbetlerini sevdiğim Muharrem abinin bir hatırlatmasını yazayım.Lazio galip,Fenerbahçe galip,Tottenham galip...Roma mağlup,Livorno mağlup.Bu hafta tamamen benim haftam oldu.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -