Yazan : steven_stiffler 15 Eylül 2012 Cumartesi

2 haftadır Azerbaycan'dayım. Milli maçların oynandığı tarihe denk gelmiş olma şansımı değerlendirmek istedim. İlk olarak Azerbaycan-İsveç Eurobasket eleme maçına gittim. Azerbaycan'ın 13 sayı farkla kazanması gerektiğini söylediler. Maçı 6 farkla kazanan Azerbaycan, Eurobasket vizesini alamadı. Azerbaycan, Londra Olimpiyatları'nda 10 madalya aldı. Zengin bir ülke. Son yıllarda spora yatırım yapıyorlar. Ancak gördüğüm kadarıyla basketbolda yatırım yapmamışlar. Rotasyonsuz oynuyorlar.

Gelelim futbola... Eskiden Azerbaycan eleme gruplarının averaj takımlarından olurdu. Son birkaç yıldır biraz daha toparlanmış bir görüntüleri var. Geçen yıl bizi de yenmişlerdi. 2014 elemelerinde Azerbaycan'ın grubunda; Rusya ve Portekiz favori takımlar. Azerbaycan ile İsrail arasında bir üçüncülük yarışı olacaktır. İkisinin buradan sıyrılması çok zor gözükse de; Estonya'nın geçen yıl yaptığı gibi bir mucize gerçekleştirilebilir. Bunu izlediklerimden yola çıkarak değil de, futbolun içerisinde olduğu için söylüyorum. İzlediklerim ve gördüklerime gelince...

Maç yenilenen Tofiq Behramov Stadı'nda oynanacaktı. Maçtan 1 saat önce stat çevresine gittik. Beklediğimden çok daha kalabalık olduğunu söyleyebilirim. Bilet gişesinin önündeki sıra hem uzundu, hem de çok düzensizdi. Karaborsa bilet almaya karar verdik. 2 manatlık biletlerden 5'er manata aldık. Daha sonra da kapıya doğru yöneldik. Kapıda yine çok uzun ve düzensiz bir sıra. Azerbaycan güzel ülke, kardeş ülke ama kabul etmek gerekir ki; sportif konularda oldukça geride. Turnikelerde ite kaka bir 15-20 dakika geçirdik ve turnikeleri geçtik. Turnike üzerinden atlayanlar çok rahat içeri girdi. Bilet aldık ama turnikelerde bilet gösterme, bilet okutma gibi bir durum olmadı. Turnikeden geçtikten sonra stat kapılarına yöneldik. Biletin üzerindeki kapı numarasına göre alıyorlar. Biz o noktaya geldiğimizde maç başlamış ve kapılar kapanmıştı. Her kapının önünde yığılma vardı. Kapıların kapanmasına herkes tepki gösterdi ve doğal olarak güvenlik de kapıları açmak zorunda kaldı. İçeri girdiğimizde de biletteki koltuklarda oturmadığımız için polisten tepki gördük. Bir bileti en az 3-4 sefer polise gösterdik. Girişte yapılmayan bilet kontrolü, koltuklara oturduğumuzda yapılması oldukça saçmaydı. Tribünde Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş formalı taraftar çoğunluktaydı. Hazar Lenkeran taraftarları tribünde ayrı bir bölümdeydi. Az sayıda da Inter Bakü, Neftçi Bakü formalı taraftarlar gördüm. Tezahüratlar bizim tezahüratlar hemen hemen... Tempolar ve melodiler aynı, bazı sözlerini anlayamadım. Tofiq Behramov stadı 35 bin kapasiteli bir stat. Tribünleri İtalya'daki tribünleri anımsattı bana... Ancak sahaya çok uzak. Maça girdiğimizde bir 10 dakika hangi takım Azerbaycan, hangi takım İsrail anlayamadım. Benayoun'u aradı gözlerim, o da yedek olduğundan takımları ayırt etmekte zorlandım.

İsrail de Azerbaycan da vasat takımlar. Berti Vogts, Azerbaycan'a birşeyler katmış. En azından ne yaptığını bilen bir Azerbaycan izledim. Maç beklediğim gibi 1-1 berabere bitti. Azerbaycan kalecisinin yediği hatalı golle geriye düşse de; Ruslan Abişov'la beraberliği sağladı. Azerbaycan'da dikkat çeken isimler; Sol bekte oynayan Maksim Medvedev ve oyuna sonradan girip etkili oynayan Cihan Özkara. Cihan Özkara'nın bonservisi Sivasspor'daymış. Oyuna girdikten sonra çok etkili oldu. Azerbaycan'ın en kaliteli oyuncusu ise hala Reşad Sadygov. Stoperden çok iyi oyun kuruyor. Ama yıllardır takımın en iyi oyuncusu olması, Azerbaycan futbolunun bir süre daha yerinde sayacağı hissiyatını verdi bana. Güzel yerlere gelsinler isterim.

Güzel ve farklı bir futbol akşamı yaşadım. Maçta hiç kadın taraftar görmedim. Tamamı erkeklerden oluşuyordu. Azerbaycan'da henüz öyle bir kültür yokmuş. Ligin de kalitesi belli olduğundan, aslında milli takıma olan bu ilgi bile Azeri arkadaşlarımı şaşırttı.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -