Yazan : steven_stiffler 26 Ekim 2012 Cuma

Çok büyük gerginlikler olacaktı, sonra efendim Fenerbahçe Rum Kesimi'ne Türk bayrağı götürmeyecekti. Türk basınından bir masal da böyle sona erdi. Olayların çıkacağı zaten muammaydı da; tribündeki Türk bayrakları çok etkileyici oldu.

Meireles ve Yobo'nun yokluğunda takımın Selçuk-Topal-Cristian ile ne oynayacağı merak konusuydu. Fenerbahçe ilk yarıda oyunu yönlendirmekte güçlük çekti. AEL'in temposuz futboluna ayak uydurmak zorunda kaldık. Rum Kesimi deplasmanları böyledir. Kıbrıs'ın nemli ve kasvetli havası bir yana, takımları çok kapanan takımlardır ve maçları az gollü olur. Tam beklediğim gibi bir ilk yarıydı. Fenerbahçe kötüydü. Fenerbahçe'nin maçı değil de başka bir maç olsaydı televizyonu kapatır giderdim. Selçuk ve Mehmet Topal ikilisi bir arada oynadığında ileri çıkmakta çok sıkıntı yaşıyoruz. İkisi de sorumluluk alabilen isimler, ancak bir Meireles ayarında değiller elbet. Cristian ise her zaman takımın tümörü. Birşeyi iyi yaparken, bir kaç şeyi mutlaka kötü yapıyor. Örneğin benim Cristian'daki en büyük takıntım hiç bir zaman yere düşmemesi. Mücadeleden kaçıyor, üçlü orta sahada en oynamayacak oyuncu bence. Ancak eldeki alternatiflere göre dün oynamasını elbette eleştiremem. AEL takımı sözde Kıbrıs takımı, ancak Portekizli hoca ve Portekizli futbolculardan oluşuyor. Kalecinin tipi desen tam Arjantinli file bekçisi. Sol bekleri Carlitos'u beğendim. Çok ekstra işler yapan bir isim değil belki ama mücadele gücü yüksek. İleri-geri gidip geliyor. Bizim sol bekimiz Hasan Ali, iki maçtır Ziegler'i aratıyor. Ne hücumda var, ne savunmada... Bursasporlu Murat Yıldırım'dan sonra, AEL'in sağ kanada kaçan oyuncuları da bu alanı iyi kullandılar ve pozisyonları buradan yedik.

Düşük tempolu bir maçta ikinci yarıda ufak da olsa bir hareketlenme göze çarptı. AEL çok iyi mücadele etti, bir an bile mücadele etmekten vazgeçmediler. Fenerbahçe'nin pas trafiği ise AEL'i oldukça yordu. Fenerbahçe kötüydü ancak mücadele ediyordu. Bugün Selçuk Şahin hakkında yapılan haberler ve yorumlar utanç verici. Sorumluluk almaktan hiç bir zaman kaçmayan bir futbolcumuz için yazılanlar beni utandırıyor. Bekir de dün çok iyiydi ama böyle isimler ne yapsalar taraftara yaranamıyorlar. Volkan dün çok top kurtardı elbette ama o topların hiç biri Volkan'ı zorlayacak toplar değildi. Volkan zaten iyi kaleci. AEL'de iyi bir gol vuruşçusu yoktu, bu da Volkan'ı yıldızlaştırdığı gibi Fenerbahçe için de bir şans oldu. Caner de dün çok kötüydü. Sol kanat komple kötüydü. Oyuna sonradan giren Krasiç de başka kötüydü. Antrenmanları biraz daha sıklaştırmalı, gerekirse özel programlar uygulamalı. Egemen'in golü Fenerbahçe'ye 3 puanı getirmekle kalmadı, Fenerbahçe'nin kötülüğü için uğraşan Türk futboluna da puan getirdi.

Böyle bir deplasmanda çok üstün oynamaya çalışmak çok fazla efor sarfetmek demekti. Yeteneksiz, sadece mücadele gücü yüksek bir takıma karşı tempoyu biraz daha yükseltmek gerekiyordu. Onun haricinde ikinci yarıda oyunu kontrol edebildiğimizi düşünüyorum. Kötü futbola rağmen gelen 3 puan güzeldi. Taktik doğruydu belki ama uygulamasını iyi yapamadık. Bu da orta sahadaki üçlüden kaynaklıydı. Cristian yerine Meireles olsa çok daha farklı olabilirdi.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -