Yazan : steven_stiffler 12 Aralık 2010 Pazar

Havalar soğudu. Dışarı çıkmak artık eskisi kadar keyifli değil... Dolayısıyla zaman zaman evde daha fazla vakit geçirmemiz gerekebilecek. En azından haftasonu akşamları, sıcak bir içecek ile film izlemek epey keyif verici olacaktır. Ben sık film izlerim ama pek yazmak gibi bir huyum yoktur. Son 2 günde, 2 güzel filmi üst üste izleyince yazma ihtiyacı hissettim.

İlk olarak Kick Ass filmini önereceğim. Böyle tırt bir afişi olan filmi hayatta merak edip indirmem. Ancak Antu'da gördüğüm yorumlar üzerine birkaç ay önce filmi indirmiştim. Çok olumlu yorumlar ve yüksek puanlar aldığını görsem de; çocuk filmi beklentim vardı ve izlemeyi hep erteledim.. Nicolas Cage'e de özel bir hayranlığım yoktur. Üstat olduğunu kabul ediyorum ama asla favori aktörlerimden birisi olmamıştır. Bu filmde her türlü atraksiyon olduğunu söylemek lazım. Liseli gençlik filmleri gibi bir başlangıcı var. Eğlendirici bir havada başlıyor. Saf ve temiz bir ergen olan Dave'in; hayal dünyasından akıl almaz bir maceranın içine girmesi anlatılıyor. Filmde pek küçümsenmeyecek derecede şiddet sahneleri mevcut. Hatta çocuk filmi gibi gözüken bu filmin, hem kullanılan üslup bakımından, hem de şiddet sahneleri bakımından çocuk filmi olamayacağının altını çizmek lazım. Filmde Nicolas Cage yine oyunculuğunu konuşturmuş. Ancak filme damgasını vuran çok daha başka bir oyuncu. 1997 doğumlu Chloe Moretz filmde kendisine hayran bıraktıracak bir performans sergiliyor. Aksiyon sahnesi bol, başından sonuna kadar sıkmayan, mükemmel bir film. Devamı da geliyor bu arada... Zaten sonunda bir ucunu açık bıraktılar.

Diğer filmimiz Dram türünden. Klass... Biraz da psikolojik bir dram olduğunu belirtelim. Estonya yapımı bir film, 2007'de çekilmiş ve gerçekten hayattan alıntı olması akıl almaz derecede bir etki bırakabiliyor. Nitekim ben son sahnesini izleyemedim. Joosep kendi halinde bir öğrenci. Ancak bütün sınıf Joosep ile uğraşmaktan zevk alıyor. Sınıfta Joosep ile uğraşan has elemanlardan birisi olan Kaspar; olayların elebaşı Anders ile kapışınca Joosep'in safhına geçmek durumunda kalıyor. Bu ikilinin bir arada olmasından sonra ikisinin de hayatı çekilmez bir hal alıyor. Joosep ve Kaspar'a karşı bütün sınıfın yaptıkları izlerken insanın sinirini bozuyor. Sonlara doğru Joosep ve Kaspar'ın artık sindirememesiyle film inanılmaz bir şekilde bitiyor. Bittiğinde gerçek hayattan alıntı olduğunu hatırlamanız ile epey bir etkilenme ihtimaliniz var. IMDB Puanının da 8,1 olduğunu not düşelim. Ben 9 verdim...Klişe hikayelerden sıkılıp farklı bir yapım arayanlara tavsiyemdir.

One Response so far.

  1. Anıl says:

    Kick Ass güzeldir kesinlikle izlenilesi hoş bir film.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -