Yazan : steven_stiffler 15 Ağustos 2010 Pazar

Nihayet dedirten bir transfer oldu kendisi. Aylardır, hatta ayları bırak; yıllardır bir forvet hasreti çekiyordu Fenerbahçe taraftarı. Bana göre Kezman büyük transferdi. İlk sezon çok maç kazandırdı. Ama nedense daha çok kazandırdıklarıyla değil kaçırdıklarıyla, atamadıklarıyla akıllarda kaldı. Güiza durumu ise çok vahim. Kazandırdığı maçlar oldu, ama kaybettirdikleri çok daha vahimdi. Üstelik Fenerbahçe'ye gelip bu kadar alay konusu olacak kadar kötü işler çıkaran bir isim hatırlamıyorum ben.

Aykut Kocaman'ın aklında hep bir 4-3-3 dizilimi olduğu, teknik direktörlüğe geldiği günden beri verdiği demeçlerden anlaşılıyor. Bu dizilimi düşünerekten Stoch ve Dia transferlerini yaptırdı. Merkeze ise bitirici ve kuvvetli bir oyuncu arayışı vardı. Daha doğrusu adayları vardı desek daha doğru olur. Bu iş için ise Mamadou Niang uygun bir isim. Transferde çok büyük isimlere,çok büyük paralar saçmayıp; ihtiyacımız olan türde isimleri almamız yönetimin hoca ile transfer konusunda fikir alış verişini gösteriyor. Ancak yine de şunu belirtmeliyim ki; hala bir stoper, bir ön libero, bir yedek kaleci eksiğimiz mevcut. Aykut hocanın bu eksiklerinin farkında olduğundan eminim. Yönetimin de Stoch,Dia,Niang transferlerinde olduğu gibi Aykut hocayla sağlam bir fikir alışverişi yürütüp, bu transferleri noktalandırması gerekiyor. Bu kadar geç kalınmış olmasına rağmen, yoğun bir çalışmayla 15 günde bir stoper,bir ön libero alınabilir kanaatindeyim. Transferde iletişim ve para konuşuyor sonuçta. Geç yapılan forvet transferi, yapılamayan savunma transferi bizi Şampiyonlar Ligi'nden etti. Onu da göz ardı etmemek lazım. O yüzden ne kadar seri davranırsak o kadar iyi. Hatta günü kurtarmak adına; Deivid ve Bilica'ya tazminatları ödenip bile gönderilebilir. Bunca zamandır ders alamadığımız bir konu olsa da; yapacak başka birşey yok.

Niang'ı Strasbourg'da oynadığı dönemlerde takımın en iyi oyuncusu olarak anımsarım hep. Marsilya'ya, büyük bir takıma geçişinin geç olduğunu düşünürüm. Ancak çok büyük başarıları olmaması; Fenerbahçe'de daha iştahlı oynayacağı izlenimini de veriyor bana. Tek handikapı gittiğinde para kazandıracak bir transfer olmaması. Onda da kendimizi "ne zaman para kazandıracak adam aldık ki?" diyerek avutabiliriz. Benim kafama takılan şey ; Robbie Keane ve Pavlyuchenko'yu gerçekten yaşlı diye reddedip, Niang'ı almış olabilir miyiz ?

Sonuç olarak Mamadou Niang'ın Fenerbahçe ile kanının uyuşacağını ve Aziz Pierre gibi gittiğinde büyük bir saygıyla anılacağını düşünüyorum. Nihayet adam geçebilen, 3 beygir gücünde, süratli, bitirici, adam gibi bir forvetimiz oldu. Üstelik lider vasıflı olması gibi bir ekstrası da var. Fenerbahçemize hayırlı olsun. Dileğim; Dia ve Niang'ın büyük başarıları sayesinde Fenerbahçe'nin her yıl Fransa'dan oyuncular alması.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -