Yazan : steven_stiffler 21 Mayıs 2009 Perşembe

Final maçlarında neler olacağını kestirmek zordur.Hele ki, hemen hemen denk güçlere sahip iki takımın karşılaşmasında çok zordur.Werder Bremen'in ismi daha ön planda Bundesliga takımı olması dolayısıyla...Ama Shakhtar daha genç ve kaliteli bir kadroya sahip.

Mabed çok farklıydı bugün...Farklı bir güzelliği vardı diyelim.Bir kale arkası turuncu,diğer kale arkası beyaz; az biraz da yeşille süslü gözüküyordu.Tellerin olmaması dolayısıyla,tek renk giyimin de etkisiyle Premier Lig aroması vardı stat görüntüsünde.

Werder Bremen Diego,Mertesacker,Almeida'yı arayacağının sinyallerini verdi. (Maça 5 dk kala eve yetiştim,Mertesacker sakat mıydı,yedek falan mıydı bilgim yok). Shakhtar ise daha derli toplu oyunla başlamıştı.İstekliydi.Zaten bu tip maçlarda genelde bu model takımlar daha istekli ve tam konsantre oynuyorlar.İsmi bir gömlek büyük olan takım biraz daha rahat oluyor.Sahada bunun esintileri vardı.Werder Bremen tam oyunu karşı alana ittirmeye başlamışken golü yedi.Shakhtar hızlı oyuncularıyla,hızlı hücum yapmaya programlanmış ; gerçekten kaliteli bir takım.

Naldo'nun frikiği atacağı hissi, yıllar önce Revivo'nun Glasgow'a attığı frikik golünden önceki hissim ile aynıydı.O maçta kaleci Klos'un yer tutuşundan anlamıştım golün geleceğini.Bu gece de Pyatov'un duruşunun Stefan Klos'tan farkı yoktu.Sonucunda topu da içeri kendi elleriyle aldı.Maç gitseydi,bedelini ağır ödeyebilirdi.

İkinci yarı iki takım da temkinli olmasına rağmen maç hiç bir zaman sıkıcı bir konuma gelmedi.Ukraynalıların daha istekli oldukları göz önündeydi.Beraberliğe razı oyun,1-1lik skoru getirdi.

Uzatmalarda ise Shakhtar golü erken bulunca,psikolojik üstünlüğü de sağlayıp maçı almasını bildi.Werder Bremen de ligdeki kötü konumundan sonra,çok yaklaştıkları UEFA kupasını alamamanın verdiği haklı üzüntüyü yaşıyor.En çok üzüldüğüm ise banttan izlediğimiz görüntülerde (Sağolasın Show tv!) Naldo ve Wiese'nin yüz ifadeleri oldu.Özellikle ikisi çok iyi ve isteklilerdi.Wiese'nin kurtarışları galibiyeti getirecek kalitedeydi,ikinci goldeki hatasıyla yazık oldu.

Şöyle kısaca oyuncularının performanslarını gözümün önüne getirdiğimde ise en çok Darijo Srna'yı beğendim.Hep beğenmişimdir,bu akşam yine bambaşka oynadı.Melih Gümüşbıçak'ın her "Daryo Sirna" deyişinde aklıma "Dario Silva" geldi.Hey gidi koca Silva! Luiz Adriano çok çalıştı ve güzel de bir gol attı.Lewandowski yine orta sahanın beyniydi.Pizzarro topu ayağına her aldığında Güiza'nın nasıl kötü bir golcü olduğunu anladım.Pizzarro'nun topu tutuşu bile bambaşka...Fritz,Naldo ve Wiese iyi oyuncularıydı Werder'in...Rosenberg ise çok büyük hayal kırıklığıydı.Onca süre nasıl katlandı Schaaf hayret ettim.

Maçı izlerken bana en ilginç gelen olay ise, tribünde Gençlik Marşı'nın söylenmesiydi :) "Dağ başını duman almıııış"ı duyduktan sonra yüzümde bir tebessüm belirdi.Seviyorum ülkemin insanını.Tam organizasyon insanıyız vesselam.

Yanılmıyorsam S.Donestk 4 yıldır Luce ile çalışıyor.Yeni bir yapılanma neticesinde Luce'yi getirmişlerdi takımın başına.O günden beri müthiş istikrarlarını böylesi bir kupa sevinciyle süslediler.Yıllardır "istikrar" diyen Aziz başkan,istikrar profilini çok uzaklarda aramasa,S.Donestk'i örnek alsa 3 sezon içerisinde Fenerbahçe'mizde bir Avrupa Kupası sevinci yaşayabilir.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -