Yazan : steven_stiffler 12 Ağustos 2013 Pazartesi

 
120 dakikalık işkenceydi. Futbolu özledik, gerçekten futbolu özledik. Son yıllarda Türkiye'ye çok kaliteli yabancı oyuncular gelmesine rağmen futbol kalitesi düşüyor, düşürülüyor. Bir de Fenerbahçe'nin mağlubiyeti gelince, gece iyice çekilmez bir hâl aldı tabi. Daha da kötüsü, hatta en kötüsü de; Fenerbahçe'nin yeni sezon için umut vermeyen futbolu.

Henüz sezon başı olduğu için kaliteli maç beklemiyordum. Tabi Atv'de yayınlanan maçlar kaliteli de olsa anlatımdan dolayı tat vermiyor, o da ayrı mesele. Gürcan Bilgiç, Levent Tüzemen ve Ender Bilgin üçlüsü; kahvedeki Ahmet abi, Hasan abi, Muharrem abiydi dün akşam. Galatasaray'da iki yıldır işleyen 4-4-2 düzeni Sneijder transferinden sonra bozulmak durumunda kalmıştı. Dün akşam Fenerbahçe'nin alışık olduğu saha dizilişiyle çıktılar. Şu an farkedilmiyor belki ama Galatasaray bu sezon yabancı kontenjanının çok sıkıntısını yaşayacak. Dün akşamki Galatasaray savunmasına gol atamadığımız için hâla çok kızgınım. Martıya bütün köy ekmeği atan adamın oynadığı savunmayı geçemedik. Aslında istediğimiz gibi de başlamıştık. Galatasaray'ı bozarak başladık. Galatasaray'da sadece Sneijder farkını hissettiriyordu. Zira uzun bir süre Galatasaray'ın tüm tehlikelerinin yaratıcısı Sneijder'di. Kaliteli 10 numara farkı. Fenerbahçe'de ise sistemsizlik çok canımı sıkıyor. Saha dizilişi, oyuncu kadrosuna uymuyor. Takımın ne oynadığı, ne oynamak istediği belli değil. İlk yarı yine karşılıklı bir dengesizlik söz konusuyken, devre arası Galatasaray'a yaradı. İkinci yarıda çok üstün olmasa da ne yaptığını daha fazla bilen bir Galatasaray vardı. Maçın hatasız oynayan ismi Bruno Alves, yaptığı bir anlık hatanın ve geldiği gazın kurbanı olurken; ipleri de tamamen Galatasaray'ın eline veren isim oldu. Bu dakikadan sonra maç tam bir işkenceye dönüştü. "Araya bir gol sıkıştırırız" mantığından bile uzak kalıp, sadece penaltılara gitmeye bel bağladık. Mert Günok'u beğenirim ama yan top zaafiyetini hep eleştiririm. Dün akşam bir yan topu yine kaçırdı, Galatasaray'ın ilk yarıdaki en tehlikeli pozisyonu oldu. Ancak onun dışında kusursuzdu. Kurtardığı her top kendisine artı özgüven sağladı. Uzatmada yarım saat daha işkence çekeceğimiz belliydi. Kadlec oyuna girdikten sonra çok kritik toplar çıkardı ama golde hatalıydı. Drogba'ya yapamadığı markajla Bruno Alves'i arattı. Golü yedikten sonra topyekün hücum ettik ama biraz şans, bir de Muslera Galatasaray'ı kurtardı.

Fenerbahçe'de teknik yönetimi beğenmiyorum. Ersun Yanal'ı severim, iyi bir insan ve iyi bir hoca. Ama teknik ekibi yine yetersiz. Aykut Kocaman'ın da öyleydi ama stratejileri takım kadrosuna uyuyordu. Ersun Yanal; şu ana kadar oynadığımız maçlarda bu ışığı vermese de henüz sezonun başı. Ancak elime kağıt kalem alıp da, "şu onbir ve şu sistem ile şu maçı kazanırız" diyebildiğim bir kadro yok. Fenerbahçe yönetimi maalesef hiç ders çıkarmadı ve bu sezon da kötü transfer politikası izledi. Mesela takımda hâla bir sol kanat oyuncusu yok. Caner var ama Caner asla ileri üçlünün sol kanadı olamaz. Takım dizilişinde 4 savunmacı tamam. 1 önlibero Mehmet Topal da tamam. Mehmet Topal'ın önündeki 1 oyuncu için de çok aday var, o da tamam. Mesela Alper'i dün çok beğendim. Mehmet Topal'ın yanındaki 2. oyuncu için bir alternatif yok. Sadece Salih'in yaratıcılığına güvenebiliriz. Başka yok. Sağ kanatta Kuyt idare eder, Emenike oynar, Topuz oynar; eyvallah. Ama sol kanat yok. İleri üçlü; Fenerbahçe tarihinin belki de en mücadeleci hücum hattı. Ama şu da bir gerçek ki; Fenerbahçe'nin en adam geçemeyen hücum hattı. Ne Webo, ne Kuyt, ne de Mübarek Sow birebirde etkili değiller. Emenike'ye büyük iş düşecek. Ben kafamda ideal bir saha dizilişi çizemiyorum şu kadroyla. Belki 4-3-1-2. İkinci forvet serbest rol üstlenecek. Salih forvete yakın oynayacak. Fenerbahçe'nin hazır olmayışı yeni sezon için de ümit vermedi. Bu sezon da ölü sezon olacak gibi. Askere gidip gelmem kendi açımdan en sağlıklısı olacak sanırım.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -