Yazan : steven_stiffler 15 Nisan 2010 Perşembe

Sene başından beri geleni geçeni 3-0 yeniyoruz.Dolayısıyla bu tip maçlara alışık değiliz.Fakat final dediğin böyle olacak hocam.Final dediğin izleyene zevk verecek.Heyecan yaptıracak.Her spor dalında böyle olacak.Çok çekişmeli olsun ama her zaman Fenerbahçe kazansın.Söz konusu Fenerbahçe forması olunca bu istek çok lüks bir istek sayılmaz.

Bu sezon takım öyle üst düzey performans gösterdi ki,geçen sezonu unuttuk.Geçen sezon her iki kupanın finalinde de inanılmaz zorlanmıştık.Türkiye Kupası'nı kaybetmiş,lig finalini kazanmıştık.Zira o zaman daha dengeli kadromuz vardı.Bu sezon kadro yıldızlarla dolunca,namağlup bir seri de olunca,rakip takımlar daha da hırs yaptı.Bizden sonra ligin en iyi kadrosuna sahip olan Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom takımı da bu hırsı sayesinde bize ilk mağlubiyetimizi tattırmış oldu.

Kupa finaline gelişimiz zor olmadı.İyi takım denilen Eczacıbaşı'nı bile rahat yendik.Finalde de ilk 2 sette istediğimiz oyunu ortaya koyunca finalin de rahat geçmesini bekledik.Üçüncü set ile birlikte kendini gösteren yorgunluk biraz da Vakıfbanklı oyuncuların arzusuyla pekişince 2-0 önde olduğumuz maç aleyhimize dönüverdi.Bunun şaşkınlığı bir yana,mağlup olmamız takımı biraz olsun kendine getirdi.Namağlubiyet Bergamo maçında son bulmuştu gerçi ama ülke sınırları içinde hala namağlup konumda olmak takımın üstünde ister istemez baskı yaratıyordu.Bir de kızlar çok yorgun.Robot değiller sonuçta,2-0'dan sonra da setler başa baş gidince iyice yıprandılar.

Bugün Vakıfbank son maçı çeviren 6ıyla başladı oyuna.Fenerbahçe'nin yine üstün oyunu,etkili servisleri ve daha az hata yapması sayesinde ilk 2 sette üstünlük kuramadılar.Ama gerçekten hırslı ve pes etmeyen,kaliteli bir takım Vakıfbank.3.sette bizim oyuncularımızın yüz ifadeleri oldukça yorgun gözüküyorken; nispeten bizden daha az yorgun olan fakat çok hırslı olan,zaman zaman Neslihan Darnel gibi bu hırslarına çirkefliğe vuran Vakıfbank oyuncuları yine kopmadılar ve setlerde 2-2 yi yakaladılar.Üçüncü set özellikle Fenerbahçe Acıbadem'e yakışmayan bir set oldu.Dördüncü seti de 20-15ten kaybetmek Fenerbahçe'ye yakışmadı yine.Voleybol gibi bireysel yeteneklerin daha çok ön planda olduğu bir sporda iyi oyuncuların hata yapmaları işleri zorlaştırıyor.Bugün bireysel performanslarda kötüydü diyebileceğim 2 Fenerbahçe oyuncusu var.Frauke Dirickx ve Nihan Yeldan.Frauke'nin pasları maalesef Gamova'yı tatmin edecek düzeyde değil.Zaten Frauke'nin bir gömlek üstü bir pasör olsaydı,Avrupa'da şampiyon olmakta zorluk da çekmezdik.Frauke'nin bu sezon çok iyi maçları oldu,bu onlardan değildi sadece.Maç boyunca Naz'ı daha fazla düşünmesini beklerdim hocamızın.Sakatlığı varsa bilemem.Alice Blom'u da Seda'nın yorulduğu zamanlarda oyuna alması gerekirdi.Jan hocamız son zamanlarda sadece savunma yapacağımız zaman Seda'nın yerine Songül'ü alarak değişiklik hakkı kullanıyor.Alice Blom çok üst düzey bir oyuncu değil ama Hollanda milli takımında oynayan,yeri geldiğinde etkili hücumlar yapabilecek bir oyuncu.Bir başka örneği vatandaşı Debby Stam.Debby de genelde yedek oturuyor,ama bugün oyuna girdiğinde oldukça etkili olduğunu gördük.Vakıfbank'ın en etkili ismi Özge Kırdar'dı bugün.Biraz da Nihan'ın kötü olmasının payı var tabi.Servisten epey sayı aldı hatırladığım kadarıyla...Nihan Yeldan ülkenin en iyi liberosu.Tabi ki her insan gibi gününde olmama lüksü var.Ayrıyetten ben çok severim Nihan'ı,her maç yazısında söylerim.Maja Poljak gibi üst düzey bir yabancısı olması da Vakıfbank'ın takım kalitesini arttırıyor.Ama Nikolic için benzer düşüncelerim yok.Yıldız bir isim ama takıma katkısı üst düzey değil.(6-7 maçlık konuşuyorum tabi,izlemediklerimi bilemem)

Erken bir eşleşme olmazsa lig finalini de Vakıfbank'la oynarız.Kadro olarak Eczacı'dan çok iyiler.Eczacı gibi ahı gitmiş vahı kalmış oyuncuların eline bakmıyorlar en azından.Natalia,Aysun gibi miladı dolmuş ilk 6 oyuncuları yok.Arzu abla giriyor arada oyuna,o da onlar kadar sırıtmıyor.Natalia Eczacıbaşı'nın en zayıf halkası bence.Zaten Eczacı'nın tek yaptığı şey de Mirka'ya ver oynasın.Başka birşey yok.

Voleybol analizcisi değilim.Tabi ki hocalardan iyi bilmiyorum bu işi.2 yıldır düzenli olarak voleybol maçlarını izlediğim kadarıyla konuşuyorum.Çok iyi bilen,eden arkadaşlar okuyor bazen.Her zaman yorumlarına açığız...

Son olarak bir kaç notum var maçta aklıma takılan;

 • Neslihan Darnel her gün daha da itici olur.Ağzındaki sakız da itici olmasının nedenlerinden birisi.Tam bir ağız jimnastikçisi.
 • Gizem Güreşen güzel olduğu kadar iyi bir libero değil.
 • Aziz Yıldırım'ın kupayı getiren Çiğdem Kaptan'a, M.Ali Aydınlar'ı göstererek; "Kupayı ona ver,ben futbolu kaldıracağım" demesi maç sonunun en güzel anlarından biriydi.İnşallah diyelim başkan...
 • Unutmadan ; Çiğdem Rasna çok büyük oyuncu.
 • Osmokrovic'in de bu sene kötü bir maçını hatırlamıyorum.Bu kadar tecrübe bizim ligimize fazla geliyor.
 • Vakıfbank'ın bizi 2 maçta da zorlaması güzel.Seneye daha iyi transferler yapıp,en azından ligin çekişmeli geçmesini sağlayabilirler.Yorgunluk olmasa bu kadar zorlanmazdık diye düşünüyorum ben yine de...
 • Sene başı voleybol yazarken en çok istediğim şeylerden biri voleybolun daha sık izlenmesi ve voleybol hakkında da konuşabilecek birilerini bulmaktı.Fenerbahçe Acıbadem sayesinde halkımız voleybolu sever ve izler oldu.İşte buna mutlu olunur.
 • Kupa finallerini 2 maç üzerinden oynatmak ve altın set gibi uyduruk bir olay bana çok saçma geliyor.
 • Bu arada taraftar da müthişti bu akşam.
 • Armanın gururu Sarı Melekler.
 • Son olarak blog şablon sorunumuz devam ediyor.En kısa zamanda helal süt emmiş bir şablon bulup değişikliği gerçekleştireceğim.

5 Responses so far.

 1. *Şükür Neslihan'ın sakız çiğneyişine sinir olan birisine rastladım. Yalnız bize çok problem yarattığı kesin. İki maçta toplam beş-altı pozisyon dışında her topu öldürdü.

  *Rotasyona Alice'i de eklememiz gerektiğini, aksi takdirde lig finalinde yorgunluk problemi yaşayabileceğimizi düşünüyorum.

  *Osmokrovic'in muadilini al, futbol takımına koy, 8-10 sene top oynasın, stadın önüne heykeli dikilir.

  *Ben birçoklarının aksine takımın en zayıf halkasının Dirickx'den ziyade Seda olduğunu düşünüyorum. Tamamen saçmalıyor da olabilirim.

  *18.30'da başladı maç, 21.30 gibi kupa kalktı ve taraftar hiç susmadı. Hepsinin önünde saygıyla eğiliyorum.

  *Maçın ismi bence Eda'ydı. Hırsına, motivasyonuna hayranım bu kızın.

  *Naz Aydemir her zamanki gibi yine çok hoş görünüyordu.

 2. Eda bambaşka gerçekten.Hafiften erkeksi bir havası var,o çok şey katıyor oyununa :)

  Naz'ın çirkin olduğu bir anı yakalamak istiyorsan pas çıkarırkenki surat ifadesine bak.Ben öyle soğudum Naz'dan.Aşka gidiyordu yoksa :)

 3. Sporcuların, özellikle başarılı olanlarının göze daha güzel veya yakışıklı görünme durumları vardır. Mesela çok vasat bir tip olan Martina Hingis yıllarca tenisin güzel yıldızı diye lanse edilmiştir. Ama Naz'da öyle bir durum yok. Kız katıksız güzel. Soğumak çok zor olsa gerek. Çok genç umarım kariyerinin sonuna kadar takımda kalır. Kendisini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama oynamadan nasıl geliştirecek onu da bilmiyorum.

  Seda ile ilgili görüşümün nedenini de belirteyim. Benim gibi voleyboldan anladığını iddia edemeyecek birinin gördüğü şudur. Başarılı olmak için iyi servis atacaksın, iyi manşet alacaksın, iyi oyun kuracaksın, iyi bitiricilerin olacak, vurduğunu öldüreceksin.

  *Seda çok kötü servisçi. O servis atarken kötü servis geleceğini hepimiz biliyoruz.

  *Kötü manşetçi. Arkada olduğu zaman manşette bir kişi eksik kalıyoruz.

  *Zaten oyun kurucu pasör değil, onu geçiyorum.

  *Çok üst seviyede bitirici değil. Ortalamanın üstü ama çok iyi değil. Bu konuda yanılıyor ve tamamen saçmalıyor olabilirim bunu da belirteyim.

  *Bunların üstüne vasat bir blokçu. Blok tehditi de yok.

  Düşüncemin nedenleri bunlar. He takımdan gönderilsin gibi saçma bir düşüncem yok. Milli oyuncumuz. Ayrıca bu seri bize kadro derinliğinin de çok önemli olduğunu gösterdi. Üstüne bir de seviyorum, daha doğrusu seviyoruz kendisini. Başımızın üstünde yeri vardır. Böyle voleyboldan çok anlarmış gibi konuştuğum için şu anda kendime de kızmıyor değilim ayrıca.

 4. Seda geçen sene Pasör Çaprazı oynuyordu.Anja'nın yerine oynuyor şu an Seda.Gamova'nın gelmesiyle ikisinden nasıl verim alınacağı epey tartışılmıştı forumlarda.Hocamız da Seda gibi bir yıldızı kaybetmemek adına mevkisinde oynama yaptı.Manşeti olmadığı doğrudur.Lakin servis sorunu geçicidir.

  Estağfurullah.Tvde yorum yapan Alev Anakök dayıyı da görüyoruz.

 5. Seda olağanüstü bir Ankaragücü maçı oynadı dün. Çok iyi servisler attı, çok iyi manşetler aldı, müthiş hücum etti, aldığı her topu öldürdü, bir de üstüne çok iyi bloklar getirdi. Rakip zayıftı ama bu Seda'nın muhteşem bir oyun oynadığı gerçeğini değiştirmiyor.

  Sevgili Seda,

  İnternet dipsiz bir kuyu ama bir o kadar da küçük. Bu bloga uğrayıp yukarıdaki yorumumu okursan, voleyboldan henüz pek anlamayan bir Fenerbahçelinin bıdı bıdıları olarak değerlendirip gül geç. Kusuruma da bakma.

  Demekki neymiş, beş-altı maçı tam konsantrasyonla izleyip bir sporcu hakkında yorumlar yapmak hiç sağlıklı değilmiş. Uzun süreli takip edip sonra genel kanılara varmak lazımmış. He bir maç izleyip ilk düşündüğümün zıttını düşünüyorum şimdi değil tabi. Yani durum o değil. Değişen şu: Sağlıklı değerlendirme yapmak ya da yapabilmek için daha uzun süreli takip yapmanın, voleyboldan ucundan kıyısından anlar duruma gelmenin gerekli olduğunun farkına varılmasıdır. Hem bu voleybol maçı izleme temposu içerisinde ve ciddi ciddi bu spordan zevk almaya başlamış olmanın verdiği şevkle ilerleyen zamanlarda ben de voleyboldan üç-beş birşeyler anlar duruma gelirim herhalde. O zaman daha sağlıklı değerlendirmeler yapılabilir sporcular hakkında.

  steven_stiffler senin blogu da kişisel hezeyanlarıma alet ettim sen de kusuruma bakma artık. Dün Seda'yı izlerken çok kötü hissettim valla kendimi. Yeni şablon da hayırlı olsun.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -