Yazan : steven_stiffler 9 Ocak 2010 Cumartesi

Bayılıyorum şöyle götü göbeği belli bir düzeyi aşmış adamların süratle rakibi çalımlayıp attığı gollere.Yolda görsem "Bu adam bu göbekle,bu kıçla nasıl koşuyor?" diyeceğim adamların golcülüklerinden ayrı zevk alıyorum.Bu yüzden Tommaso Rocchi'yi çok severim.Bildiğin izbandut olmasına rağmen,süratli bir oyuncu.Rakip eksiltebilen bir oyuncu.İzbandutluğundan aldığı güç ile toplara iman gücüyle vurabilen bir oyuncu.Bire bir mücadele en iyi savunma oyuncularının bile kolay kolay yıkamayacağı bir oyuncu.

Turkcell Süper Ligi gibi futbol karakteri belli olmayan bir ligde; bu tip Ayıboğan forvetlerin çok gol atacağını ve çok başarılı olacağını düşünüyorum.
Örneğin; bir Humberto Suazo.Çok mu izledik ? Hayır.Hakkında özetlerde ne gördüysek,videolarda ne gördüysek onu biliyoruz.Yine de adam stilini belli ediyor.Çok golcü olması bir yana,gücü de göze çarpıyor.Zaman zaman Fenerbahçe'ye,genelde Galatasaray'a,ara sıra da Trabzonspor'a yazılmışlığı var gazetelerde.Avrupa'ya açılması,onu daha çok izleyebilmemizi sağlayacak.Hakkında daha net fikir sahibi olabileceğiz.
Avrupa'ya açılmayan,yaşı başı geçmek üzere olan bir ayıboğanımız da Salvador Cabanas.Paraguay'lı.Milli takımda yıllardır oynuyor.Ama Santa Cruz'un arkasında kalması gibi bir dezavantaja sahip.Kısa boyuna rağmen hava toplarında etkili.Hızlı ve bitirici.Gücü de eklenince başlı başına bir forvet diyebiliyoruz kendisi için.Meksika Ligi'nde oynayan en iyi golcü.Ondan sonra da Adolfo Bofo Bautista gelir.
Emile Heskey bu stil forvetler arasında en sevmediğimdir.Liverpool'dan sonra düşüşe geçmiş gibi gözükse de; bu sezon Villa Park'ta sergilediği performans ile ismi büyüklerle anılmaya başladı.Chelsea ve Arsenal'ın Heskey'i istediği haberleri çıkıyor.Eski takımı Liverpool'a döneceği de söyleniyor.Ancelotti, Afrika Kupası'na gidecek olan Drogba'nın yerine düşünüyor Heskey'i.Heskey bir seçim yaparsa Chelsea'yi seçer bence.Açıkçası ben Vassell gibi olacağını,daha alt düzey takımlara gidebileceğini düşünüyordum geçen sezon.
Türkiye'de bu tanıma en uygun oyuncu Mehmet Yıldız.Oyun yapısını Rocchi'ye çok benzetiyorum.Çıkışı ve parlayışı ani oldu,çok ahım şahım bir futbolcu değil ama ligimize uygun bir futbolcu için başarılı.Geçen sezon attırdığı bir gol hatırlıyorum,aut çizgisi üzerinde rakiple mücadeleye girmiş dezavantajlı konumda olmasına rağmen topu kurtarıp,arkadaşına gol attırmıştı.İşte tam olarak anlatmak istediğim,sevdiğim stil bu.Mehmet Yıldız bu açıdan ligimizdeki önemli forvetlerden birisi.Umarım yakın zamanda sahalara döner.
Ibrahimovic,Drogba gibi güçlü forvetleri bir yana bırakırsak; bu tanıma uyan en iyi forvet oyuncusu şüphesiz Adriano.İtalya'daki ilk yıllarını hatırlıyorum da,çelimsiz bir adamdı.Sonradan camış gibi şişti.Futbolunu hergün geliştirirken; psikolojik problemleriyle baş edemedi.Şu an eski gücünden ve eski formundan uzak görünse de; Adriano "Ayıboğan" tanımını en çok hakeden golcüdür gözümde.Yunanistan'a Konfederasyon Kupası'nda attığı golü kaç golcü atabilir ki ?

Vagner Love,Jason Scotland,Amr Zaki,Aiyegbeni Yakubu,Carlos Tevez gibi örneklerle listeyi epey genişletebiliriz.

Fenerbahçe yıllardır tek forvet oynuyor.Golcülerimizin en ufak bir formsuzluğunda,puan kaybını tek forvetli sisteme bağlıyoruz yıllardır.Alex varken sistem bu,buna itirazımız yok.Kadıköy'de zaman zaman çift forvet de denenebilir.Ama bunun Kasımpaşa maçında başımıza iş açtığını gördük.Ne Kezman,ne Güiza Fenerbahçe'nin sistemine uyan oyuncular değil.Bunu artık bilmeyen yok.Semih tek forvet oynayabilir.Ama çift forvetli sistemdeki kadar faydalı olmaz.Zico zamanında Deivid'in formu,sağ açık-ikinci forvet gibi oynaması sayesinde göze hoş gelen bir futbol sergileyerek CL'de çeyrek final yaptık.Fakat şu an Deivid'in yedek kulübesine bile katkısı yok.Fenerbahçe'ye forvet lazım diyoruz ya;aslında sadece forvet lazım değil.Fenerbahçe'ye Ayıboğan bir forvet lazım.Hava toplarını alan,ikili mücadelede yıkılmayan,rakibi geçebilecek adam lazım.Güiza ile şampiyon olunur.Ama bu tarz bir forvetle Euro Cup'ta da iddiamız artar.

4 Responses so far.

 1. ih says:

  miccoli,hartson,darcheville,cehua(nası yazıldıgını halen çözemedim :D ) gibi isimler de eklenebilir kanımca.

 2. csyasoo says:

  Adriano son 2 seneye göre iyi be bu sene.Brezilya'da gol kralı oldu ve takımını şampiyon yaptı(diğer arkadaşları ile)

  Carlos Tevez abi ya.Adam resmen domuz :D

  Keza Rooney'de öyle.

  Ronaldo'yuda es geçmeyelim.Göt-göbek yaptı ama zamanının ayıboğanlarından biriydi.

 3. Anonim says:

  Kesinlikle bize lazım olan bu Ayıboğan. İşin garip yani son 2 forvetimiz ki bu 3-4 yıllık bir zaman hep tam tersi tipteler. Çıt kırıldım. Kezman'ı izlerken sinir küpü olurdu insan genelde. Topu tutamaz sert vuramaz falan. İyide oynadı elbet kimi zaman ama kimi yani. Diğeri Guiza adamı kanser eder. bildiğin kanser.

 4. Reis says:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Cristian_Fabbiani

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -