Yazan : steven_stiffler 16 Aralık 2009 Çarşamba

Futbola,yıldız futbolcuya nasıl doymuş bir toplumsak; gelmiş geçmiş en iyi solbeki bile beğenemedik bu ülkede.Beğendiremedik daha doğrusu.

Yıllarca ismi yazıldı,çizildi.Fotomaç'ın epey bir manşet ihtiyacını giderdi Roberto Carlos haberleri.Yüzüncü yılın ardından,şampiyon olmuş takıma bonservis bedeli ödenmeden transfer edildi Roberto Carlos.Böylesi bir adamın bonservis bedeli ödenmeden alınması bile büyük başarıyken,muhalefet olanlar hemen yaşını bahane etti.Hooijdonk değildi sanki,34 yaşında gelip takımı şampiyon yapan.Hooijdonk ile Roberto Carlos'un kariyeri kıyaslanamaz bile.Hooijdonk üst düzey golcüdür ama Roberto Carlos dünyada tektir.Real Madrid'de hala yeri doldurulamayan adamdır.Dünyanın en çok gol atan defans oyuncularındandır bir kere.Attığı bir çok gol jenerikliktir,youtube malzemesidir.

Ronaldo göbeklisini her haliyle efsane olarak nitelendirenlerin Carlos'u beğenmemesi trajikti.Olayın içine renk giriyor tabi bizim ülkede.Galatasaraylısı,Beşiktaşlısı beğenmez tabi Carlos'u.Objektif bakanlar zaten kendini belli ediyordu.

Carlos Türk futboluna kupa kazandırmadı belki ama,önemli katkılar yapan bir isim oldu.İlk geldiği sezon takımın Şampiyonlar Ligi'ndeki tarihi performansında payı çok büyüktü.Takım adeta sınıf atladı.Bunda Zico'dan sonra en büyük pay Carlos'undu bence.Çünkü geldiği günden beri takımı o havaya sokmaya çabalıyordu.Zaman zaman Alex'ten alıyordu dümeni,takıma abilik yapıyordu.Zaman zaman Zico'nun yardımcısı gibiydi.Türk takımlarının isimlerinin bile anılmadığı bir dönemde,Fenerbahçe ismini daha geniş kitlelere duyurdu.

Frikik golü atamıyormuş,arkada boşluk veriyormuş,alemciymiş,reklam yıldızıymış Carlos.Yaşı tabi ki dezavantajdı,ama o dezavantajı pek yansıtmadı sahaya.Zaman zaman rakiplerin sağından atıp solundan insanüstü deparlarıyla geçişlerini izledik,büyülendik.Zaman zaman artistik hareketlerini izledik.Götü göbeği büyüttü,yine de hızından çok şey kaybetmedi.Tabi ki 25 yaşındaki gibi hızlı değildi.Ama ligdeki bütün sol beklerden hızlı olduğunu rahatlıkla iddia ederim.

Aldığı para çok gözüktü.Ama o paranın hakkını fazlasıyla verdi.Takıma sınıf atlattı,takımın ismini Dünya çapında duyurdu,CL maçlarında rakiplerimizin bize saygı göstermesini sağladı.18-19 yaşında Türk futbolcularla aynı sahaya paylaştı yeri geldi.Hangi Türk futbolcu,bir gün Türkiye'de yada Avrupa'da Roberto Carlos'la maç yapacağını hayal edebilirdi ki ? İşte o yüzden, maç öncesi formasını alabilmek için söz aldılar.Carlos'tan forma istediği için eleştirilen futbolcular bile oldu.Ülkeye her yıl Roberto Carlos transfer oluyormuş gibi...

PES'te,FM'de bile alamayacağımız Roberto Carlos'u izledik dünya gözüyle.Kimimiz sarıldı,kimimiz imza aldı.Bir efsane geldi geçti Fenerbahçe'den,Türk Futbolu'ndan.Gelişi olay olmuştu,gidene kadar yaptığı en ufak hatayı bile olay yaptılar bu yüzden.

Ligde attığı ilk gol Sivasspor'a,Kezman ortasına kafa vurarak attığı goldü.O an tribünde arkamda 40-45 yaşında bir abi alıyordu."Hayırdır abi ?" dedim."Böylesi adamın formamızı giydiğine inanmak güçken,bir de golün anonsunu yapıyoruz.Nasıl ağlamayayım?" dedi.İşte o gün daha iyi anladım,Roberto Carlos'un nasıl sevileceğini ve sevilmeyeceğini.

Yolun açık olsun Roberto Carlos.Bir gün mutlaka yolumuz tekrar kesişecektir.İleride çocuklarıma anlatabileceğim anılar bıraktığın için teşekkürler.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -