Yazan : steven_stiffler 30 Eylül 2013 Pazartesi

Fenerbahçe'nin şampiyonlukları Ankara'dan geçer. 2000 sonrasına baktığımı not ederek belirteyim; Gençlerbirliği'ni Ankara'da yendiğimiz sezonlar şampiyon olmuşuz. Sadece 2008 yılı var, onda da çok iyi oynayıp Şampiyonlar Ligi ağırlığı ve Kezman'ın penaltı kaprisiyle şampiyonluğu kaybetmiştik. Yenemediğimiz sezonlar ise şampiyonluğumuz yok. En son geçen sezon yarışından koptuğumuz deplasman olmuştu. Ankara deplasmanı eşittir şampiyonluk yolu. Yen ve dön, bu kadar basit.

Şu ilkel yabancı kontenjanı yüzünden hep dengesiz kadro içerisinde en dengeliyi seçmeye çalışıyor Ersun hoca. Yine kazanan kadroyu bozmak istemedi. Sadece defansif önlemleri arttırdı. Gençlerbirliği de kötü olmayan kadrosuna rağmen lige iyi başlayamadı. Metin Diyadin hocayı severim, futbolculuğuna doyamadık; hocalıkta başarılı olsun. Hatta ligde Bülent Uygun ile beraber sevdiğim iki Anadolu hocasından biri. Gençlerbirliği bu sezon beni şaşırtarak başladı. Gosso, Stancu, Petrovic, Tomic, Tosic gibi iyi yabancılara sahipler. Metin Hoca ile yaptıkları başlangıcın beklenti altında olduğunu kabul ediyorum. Öte yandan dersine iyi çalışmış bir Ersun Yanal vardı. Ersun hoca defansif tüm önlemleri almış ve rakibin formsuz hücum hattına karşı oldukça sağlam bir savunma anlayışının yanında, sabırlı ve kontrollü hücum eden bir Fenerbahçe sahaya sürmüştü. İlk yarıda istekli, bir o kadar da tedbirli ve sabırlı bir Fenerbahçe izledik. Bulunan birkaç net pozisyondan sonuç alamadık.

İkinci yarıda kontrolün yanına gol de eklemeliydik. İyi hücum edemeyen rakip karşısında beklenen gol Egemen'in yarattığı karambolde Kuyt'tan geldi. Mücadeleci futbolunun yanında gol krallığında da iddialı olan "Working Class Hero", Fenerbahçe'yi sırtlamaya devam ediyor. Ersun Yanal, Emenike'yi kontraatak şansının arttırdığı daha erken bir dakikada oyuna alsaydı, son 10 dakikada bulduğumuz dünyanın pozisyonunu daha uzun bir süre bulma şansına sahip olacaktık. Neticede pozisyon vermeden alınan galibiyet bal kaymak oldu ve gelecek adına da ümit vermeye devam etti. Fenerbahçe'nin galibiyeti sonrası ortaya çıkan "Hakemciler" olduğuna göre, Fenerbahçe korku salmaya başlamıştır. Hepsinden öte, şampiyonluk yolunun geçtiği Ankara'dan alınan 3 puan önemlidir. Başkanı hakemlere ve federasyona saldırırken, sessizliğini koruyan ve sadece futbol konuşan Metin Diyadin hocama da teşekkür ederim. Türkiye sadece futbol konuşan adamları çok özledi.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -