Yazan : steven_stiffler 21 Eylül 2013 Cumartesi

İş gereği pek çok şehir geziyorum, birkaç sefer de Azerbaycan'a gitmişliğim var. Burada gezdiğim, gördüğüm yerleri genelde yazmıyorum. Ancak Bulgaristan'da yapmış olduğum tatil hakkında yazmak istedim. Çünkü gitmeden önce ben aradığım bilgileri genelde bulamadım. Dolayısıyla bunun dezavantajını gördüğüm yerler oldu. O yüzden detaylı ve açık bir dille anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle neden Bulgaristan olduğunu söyleyeyim. Benim planım elbette ki Güney'e gitmekti. Ancak gideceğim arkadaşlarım tam eğlence adamları ve onlar Bulgaristan'a gidelim deyince bu fikir beni de cezbetti. Zira tatile gidilen yerden ziyade, gidilecek insanlar daha önemli. Eğlenmeyi bilen adamla her yerde eğlenirsin. Bulgaristan'dan turist vizesi almak çok zorlamadı. Acentaya sadece 350 lira verdim, vizeyi alıp bana gönderdiler. Bu işlem 1 hafta sürdü. Gidiş için kendi aracınızı tercih ederseniz, Kapıkule'de çok daha uzun süre bekleyebilirsiniz. Biz otobüs ile gittik, otobüsler farklı bir sıradan gidiyorlar ve işlemleri daha rutin ve hızlı ilerliyor. Bulgaristan'da Türklerin yaşadığı Haskovo ve Kırcaali'yi görme fırsatım oldu. Benim buralı pek çok arkadaşım var. O yüzden direkt Kırcaali'ye gittik, oradan kendi aracımızla Sunny Beach'e, yani Bulgarca ismi Slanchev Bryag'a hareket ettik. İstanbul-Kırcaali arası 6 saat. 1-1,5 saat Kapıkule'de bekleme süreniz var. Şanslıysanız tabi... Kırcaali'den Slanchev Bryag 3 saat. Türkiye'den direkt Slanchev Bryag'a gitmek isterseniz; Kapıkule'den geçince 15-20 kilometre mesafede sağa Burgas tabelası var. Oradan direkt 3 saat gibi bir sürede de gidebilirsiniz.

Neden Slanchev Bryag ? Sebeplere devam edeyim. Türkiye'de 3-4 erkek bir yere tatile gittiğinizde "4 sap, 4 kazma, 4 balta" imajınız oluyor ve gece kulüplerine, eğlence merkezlerine girişiniz bile sıkıntı oluyor. Ayrıca şunu da çok net söyleyeyim, giderken bu kadar tahmin etmiyordum. Bulgaristan'da alacağınız her şey Türkiye'dekinden çok daha ucuz. Türkiye'de hiç bir tatil yerinde 1,5 liraya kutu kola alamaz; 7 liraya karnınızı doyuramazsınız. Bulgar parası Leva, Türk parasından biraz daha değerli. 1 Leva = 72 kuruş falan yapıyor. Size tavsiyem, paranızı Slanchev Bryag'a gitmeden bozdurun. Orada 1 leva = 65 kuruş üzerinden hesap yapıyorlar. Deyim yerindeyse "geçiriyorlar." Bulgaristan'da yollar genelde sessiz ve sakin. İki yeşilliğin arasından gidiyorsunuz. En merkezi yere giderken bile sağınız solunuz yeşillik alan oluyor. Havaalanı gibi... Biz Sunny Beach'e gelemeyeceğiz sandık, deniz göremedikçe yanlış yoldan gidiyoruz sandık. Sunny Beach'e girdiğinizde yol ikiye ayrılıyor. Sağ taraf iyi plajların olduğu, sol taraf ise gece hayatının daha iyi olduğu yere gidiyor. Biz otel rezervasyonunu internetten, çok araştırarak yaptık. Ama demek ki iyi araştıramamışız. Gittiğimiz otel çok güzeldi, apart daire kiralamıştık. Gecelik 200 leva, kişi başı 50 levaya geliyordu. Çok ferah ve yeni bir oteldi. Personeli de oldukça güleryüzlüydü. Ancak otopark olayı biraz sinir bozucu. Kapının açılması için 5 dakika falan bekliyorsunuz, dayımın keyfi gelecek de gelip kapıyı açacak. 1 haftalık rezervasyonumuza rağmen 2 gece bu otelde kaldık. Şu önemli bir not; Bulgaristan'da otellerde internet genelde ücretli ve buna rağmen berbat. Bir de otoparklar da genelde gecelik ücret hesaplanıyor. Kahvaltı-Yemek olayı da herşey dahil oteller haricinde yok. Yani Oda+Kahvaltı mantığı pek yaygın değil. Ama üzülmeyin canlarım, karnınızı doyurmak çok da zor değil.

Bedroom Beach ve Cacao Beach adında iki mekan var. Burası aynı zamanda plaja da ismini vermişler, aslında ikisi de yanyana. Genelde paralı tayfanın takıldığı yerler burası. Biz 2 gün burada takıldık. Paralı dediğime bakmayın, biraz sağ tarafında ücretsiz plaj alanı da var. Buranın olayı, denizin temiz olması. Biz sezon sonunda gittiğimiz için deniz biraz kirliydi. Ancak Cacao ve Bedroom'un olduğu yerlerde deniz oldukça temiz. Deniz konusunda beklentinizi çok yüksek tutmayın. Karadeniz işte... Elbette bir Akdeniz, Ege tadında olmuyor. Benim için deniz çok da önemli değil. Gece hayatım da pek yok, tam bir eğlence özürlüyüm. Ama askerlik öncesi biraz dağıtmak istedim açıkçası...

İlk gün keşifle geçiyor, zaman kaybediyorsunuz. Gidecek olanlara yazıyorum ki; ilk günü keşifle öldürmesinler. Sağ taraf iyi plajlar dedik. Gezmek ve tarihi yerleri görmek isteyenler biraz daha devam ederlerse Nessebar'ı da görürler. Kale, male var; çok bir olayı yok. Kırcaali'de taksi ucuz olduğu için, geceleri taksiyle çıkarız dedik. Sunny Beach'te ise ilk gece çıktık, sadece 10 kilometrelik mesafe 30 leva civarı tuttu. Taksicilerin çoğu Türk ama hazır olun : GEÇİRİYORLAR. Direksiyonlarda pompa sistemi varmış, bize bunu Türk taksici gösterdi. Taksinin bu kadar pahalı olması, alkol dolayısıyla kendi aracımızı da her akşam kullanma riskimizin olması dolayısıyla otel değiştirdik. Hani görüntüde pek olmasa da, neticede Avrupa ülkesi. Polis alkollü sürücüyü affetmiyor. Bu tarafta da iyi bar ve discolar var ama çok gözde değiller. Bu civarda genelde Bulgarlar takılıyor, Bulgarca müzikler çalabiliyor. Azis-Haide Na Moreto iyi şarkı bu arada, net! Az biraz İngilizce bilmeniz yetiyor. Bulgarlar çok da iyi İngilizce konuşamıyor, otellerde genelde Türk çalışan çıkıyor ama pazarlık vs. gerekirse çat-pat İngilizce'yle yapıyorsunuz. Zaten resepsiyonistlere İngilizce bilgilerini sorun; onlar bile ÇAT-PAT diye cevap veriyor ahaha. ÇAT-PAT her yerde çat-pat anlayacağınız.  Biz yine bir aparta yerleştik ve gecelik 100 levaya anlaştık. Yani yüzde 50 bir kâr yaptık buradan. Oteli ayarlamanız, vize için gerekiyor ama ayarladığınız oteli beğenmezseniz çevrenizde çok daha ucuzunu ve iyisini bulabilirsiniz. Hiç ev, villa falan görmedim, full otel.

Disco Orange, Iceberg, Revolution, Den Glades Vikings en gözde mekanlar. Buralarda her gece farklı farklı partiler oluyor. Müzik konusunda genelde hit popüler parçalar çalıyor. Minaj, Pitbull falan... Neon Splash en büyük çılgınlık, içerisi tıklım tıklım ve inanılmaz sıcak oluyor. Traffic Light Party, Girls Night, Single's Party vs. bir sürü parti ve faaliyet var. İnternette araştırdığınızda fotoğraflarda çoğunlukla erkek görüyorsanız, inanmayın. Kızların sayısı da eşit oluyor ve manitacılık olayı en gözde faaliyet. Bu saydığım mekanlara girişler ücretli. Partisine göre değişiyor. Bazen 10 leva, bazen 30 leva olabiliyor. Ücretli yerlerde genelde Happy Hour var. İlk 1 saat içki bedava oluyor. Ondan sonra da kampanyalı şekilde devam ediyor. Atıyorum, 3 Sex On The Beach 18 yerine 12 leva olabiliyor. Alkollü içecek fiyatları oldukça uygun. 3-5 levaya bira içebiliyorsunuz. Kokteyller 8 genelde ama 6'ya düştüğü vakitleri oluyor. Şişe açtırmak 70-80 leva arası değişiyor. İçkiye göre değişiyor tabi, 60 levaya da açtırabilirsiniz. Bir gecede 8 gece kulübüne girme rekorum var, kolumun her noktası farklı gece kulüp damgasıyla doldu.

Sahil boyunca pek çok eleman önünüze çıkıyor. Önce restorancılar geliyor. Ne yemeyi düşünüyorsunuz ayağı yapıyorlar. Mekanlarına davet ediyorlar. Biz genelde Chicken Duner yedik. Döneri güzel yapıyorlar. Domuz etinden kaçınmanın en garanti yolu Chicken Duner. Yemek olayına çok para harcamazsınız. Size tavsiyem, gece hayatını seviyorsanız bar ve discolara daha çok bütçe ayırın. Maksimum 10 levaya karnınız doyar. Ama gece giriş parası verip içeride ortamı beğenmediğiniz mekan olursa, yeniden başka bir yere giriş parası vermeniz gerekebilir. Her mekanın elemanları var, dışarıda önünüze çıkıp size içerideki ortamı anlatıp, içki fiyatlarını söyleyip ikna etmeye çalışıyorlar. İş atan kız elemanlar da oluyor tabi çakallaaaar ! Çok fazla Türk yok çevrede, rahatsınız. Dünya sizin amk! PARTY CREW diye bir ekip var. Ateşli kızlar ve birkaç tüysüz erkekten kurulu. Bu kızlar arasında D.Wade formalı bir kız vardı, onun yeri ayrıydı bak. Bunlar milleti nereden topluyor onu keşfedemedik. Ama herkesi toplayıp partilere götürüyorlar. Genelde ücretsiz mekanları da bu ekip kalkındırıyor. Ücretsiz girilen mekanlar arasında en iyi yer Amora. Beyler bu mekanı sakın ıska geçmeyin. İhale burada dönüyor. 11 gibi içeri girdiğinizde ortam yeni yeni hazırlanmaya başlıyor. Gece 2'den sonra millet kopuyor. Manitacılığın en garanti olduğu yer burası. Manitacılık peşinde olup da boş çıkan maldır. Güzel kızların yanı sıra oldukça yakışıklı elemanlar da var. Kızlar hemen erkeklere hitaben yazdığımı düşünmesinler. Az biraz İngilizce, dans pistinde az biraz sallanma yetiyor. Ben dans özürlüsüyüm ayrıca, dans olayı bana göre değil.

Buraya tatile gelen pek çok millet var. Ağırlıklı olarak Slovakya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Hollanda, İsrail, Almanya, Ukrayna, Rusya vatandaşları var. İtalya, İrlanda, İskoçya, Belçika ve İskandinav vatandaşları da azımsanamayacak sayıda. Erkekler oldukça yavşak. Bir kız yalnız dans ederken başına 3 erkek gelebiliyor. Ama kız reddederse ısrar yok, o olay iyi bak. Türkiye gibi değil... Tavlaması en kolay kızlar Slovaklar. En zor kızlar Hollandalı ve İsrailliler. Hollandalılarla iyi arkadaş olursunuz, ben iki kız kardeşle oldukça seviyeli bir arkadaşlık kurdum ^^  Bizim kaldığımız otelde İsrailli tayfalar vardı, bunlar oldukça dağınık ve pis insanlar. Arkadaş olduklarımız oldu ama genelde uzak durmakta fayda var. Aralarında Türklere nefretle bakan insanlar da var. Semiol öyle değildi mesela, canım kardeşim benim; uzun saçlarıyla adeta bir Murat Kekilli'ydi.

Gece için alternatifleriniz arasında Casino da olabilir. Kıbrıs'tan farklı olarak, içeri girerken fotoğrafınız çekip size bir kart vermeleri ve pasaport görmeleri gerekiyor. Buna biraz kıllandım ama arkadaş hatrına girdik tabi. İçeride bana yürüyen Fransız bir teyze vardı. Ben gideceğim dedikçe kadın beni bırakmadı. Kumarda kaybettim ya; hemen bir yürüyenim, peşimde koşanım... İki dakika rahat yok amk! Her tatil beldesinde olduğu gibi maç izlemek yine keyifli ayrıca. İngilizlerin maç izleme kültürlü başka... Adamlar her anından zevk alıyor.

Gündüz havuz ve deniz haricinde yine yapılabilecek alternatif faaliyetler var. Köpük partisi ve Aqua Park bunların içinde en eğlencelileri. Köpük partisini gündüz geçirdiğim zamanlar içerisinde 1 numaraya koydum ben. Happy Hour oldukça verimli geçmişti ve herkesin kafalar güzeldi. O gün tanıştığım insanın haddi hesabı yok. Futbol muhabbeti bile yapabildiğimiz arkadaşlar oldu. Augsburglu bir kardeşimizi Fenerbahçeli yaptım. Aqua Parkları da oldukça büyük. Merdiven çıkıp sıra beklemek biraz uzun sürüyor, içerisi oldukça kalabalık oluyor ve buna rağmen burada bile fiyatlar uygun.

Bekar tatili yapacak arkadaşlara Sunny Beach'i tavsiye ederim. Çok para harcamazsınız. 1000 liraya bile çok rahat bir tatil yaparsınız. Tercihen benim size önerebileceğim miktar 1200-1300 civarı işinizi görecektir. Paranız bittiğinde döviz bürolarında kredi kartınızdan çektirip, karşılığında leva alabiliyorsunuz. Tabi komisyon koyuyorlar.

 • Otelde apartları tercih edin, daha rahat olacaktır. Gecelik 80-100 leva arası güzel bir otel bulursunuz.
 • Ulaşım için harcayacağınız toplam para 150 lira civarı olacaktır.
 • Pasaportunuz varsa, vize için sadece 350 lira yetiyor.
 • Kahvaltıyı evde hazırlarım derseniz 3-5, dışarıda yerim derseniz 7-8 leva işinizi görür. Zaten öğlen kahvaltı yapıyorsunuz, gece uzun sürüyor malum. Akşam yemeği için ortalama yine 8 leva diyelim.
 • Günlük harcamanızı -gece kulüpleri dahil- 100 leva gibi düşünürseniz; 1 hafta için 700 leva size yetecektir. İnanın her gün 100 leva harcamazsınız. 50 levayla kapattığım geceler bile oldu. 
 Açıkçası artık Türkiye'de tatil yapmak biraz koyar bana, sonuçta kendi memleketimizde daha çok para harcayıp, daha kötü muamele görebiliyoruz. Turist olmak dünyanın en güzel şeyi, dert yok, tasa yok. Son sözüm; 1200 LİRA BÜTÇEYLE HANGOVER 4-5-6-7-8-9-10 ÇEKEBİLİRSİNİZ.

5 Responses so far.

 1. ssbb says:

  Bravo, son zamanlarda okuduğum en iyi ve bilgilendirici gezi yazısı.

 2. Super bir yazi olmus abi. Eminim Bulgaristana gidecek insanlara cok faydali olacaktir.

 3. Adsız says:

  Keşke 2013 ten 2015 e tl leva karsisinda bu kadar değer kaybetmeseydi

 4. çok açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler

 5. Unknown says:

  Ülkemizde sayılı termal tatil yerleri arasında olan Pamukkale ve Karahayıt mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Termal in faydaları saymakla bitmez. Tatil yerleri arasında çok önemli yerlerin tanıtımında öneme sahip olan Yerel Turizm u ziyaret etmenizi öneririz. Tatil Yerleri ni ziyaret ederek birbirinden özel tatil yerlerini ve otelleri inceleyebilirsiniz.

  Güzel bir tatil yeri ve otel önerisi için Krizantem Hotel adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -