Yazan : steven_stiffler 13 Ağustos 2012 Pazartesi

Geçen sezonki Süper Kupa'nın üstüne yatan Federasyon, bu sezon kupa finalini geçen sezon için bahsi geçen Erzurum'da oynattı. Sezonu Fenerbahçe ve Galatasaray bitirmişti, yine ikisi açtı. Sezonu Cüneyt Çakır bitirmişti, yine Cüneyt Çakır açtı. Türk Futbol Tarihi'nin en overrated hakemi yine maçın önüne geçmeyi başaran bir yönetim sergiledi.

Fenerbahçe maça kötü başlamamışken golü yedi. Sakatlanan Volkan'ın yerine oyuna giren Mert henüz ısınamamışken, yediğimiz ilk baskıda golü yedik. Nonda'nın golünü anımsatan bu golden sonra bu kez Samuel Johnson'ı hatırlatan Alex'in golü geldi. İlk yarıdaki kötü tabloda çıkabilecek en iyi sonuçtu 1-1. İkinci yarıda hakem ikramıyla atılan ikinci Galatasaray golünün ardından, her an golü koklayan Dirk Kuyt'ın beraberlik sayısı ve Engin Baytar'ın oyundan atılması Fenerbahçe'ye hareket getirmedi. Fenerbahçe eleştiriliyor, Aykut Kocaman eleştiriliyor; çünkü takım çok yavaş. Penaltı kararı da çok tartışmalı. Cüneyt Çakır aynı penaltıyı Avrupa'da bir maçta veremez. Ya da verir, keza kendisi maçın önüne geçmeyi sever.

Aykut Kocaman eleştiriliyor, çünkülerine gelelim şimdi... Fenerbahçe'deki eksikliğin transfer olduğunu düşünmüyorum. Orta sahaya mutlaka bir transfer lazım. Hatta Egemen yerine yabancı bir stoper de almalıydık. Ancak belli ki eldeki kadro bu olacak. Hocanın sistemle ilgili sıkıntısı var. Aykut Kocaman sistemi elindeki kadroya göre kurmuyor. Hoca her röportajında diyor ki; "çok savaşan ve topu ayağında çok tutan bir takım oluşturuyoruz." Fenerbahçe elbette çok savaşacak; ancak bu eldeki oyuncularla olacak birşey, sistemle olamaz. Çünkü sistem kadroya uymuyor. Hoca agresif takım yaratmak istiyor, agresiflikle uzaktan yakından alakası olmayan Cristian'la oynuyor. Hoca topu ayağında tutan takım yaratmak istiyor, Bekir ve Egemen gibi iki top çıkaramayan stoperlerle oynuyor. Hele dün bunlara Orhan Şam da eklenince Fenerbahçe ceza sahası önüne hapsoldu.

Mehmet Topal'ı beğenirim. İyi bir çapadır. Yetenekleri kısıtlıdır. Yavaş tempoda oynar. Agresif değildir. Yani yine Aykut Kocaman'ın kafasındaki Fenerbahçe düşüncesine uymayan yapıda bir oyuncu. Hele ki Cristian ile oynadıklarında şeffaf bir yapıya bürünüyorlar. Emre Belözoğlu'nun yanına 4 senede bir adam koyamadığımıza ve Mehmet Topal geldiğinde Emre Belözoğlu'nu kaybettiğimize yanarım. Ancak yine üzerine basıyorum; sorun sadece Emresizlik değil. Mental birşeyler de eksik. Takımda büyük bir fizik sorunu var. Aykut Kocaman'ın iyi bir teknik direktör olabilmek için bence hâla şansı var. Ancak teknik ekibinin yeterliliği konusunda şüphelerim hiç bitmeyecek. Büyük kondisyoner sıkıntısı var. Güçlü gelen oyuncu zamanla güçsüzleşiyor. Buna verilebilecek en net örnek Dia ve Niang'tır. Yine Sow da oldukça güçlü gelmişti, ancak şu an ne durumda bilmiyoruz. Şimdi de Kuyt çok güçlü geldi ve takımın en güçlü oyuncusu şu an. Ancak bu performansını ne kadar sürdürür göreceğiz. Fenerbahçe zevk veren, rakibin üzerine basan, agresif bir oyun oynamazsa Kuyt'ın da bu ekstra katkıları çok sürmeyebilir.

Bekir Fenerbahçe kariyerinin en kötü maçını oynadı. Mert gününde değildi. Hasan Ali idare ediyor, Ziegler'i aratmadı şu ana kadar. Fenerbahçe'yi 10 kişilik rakibe basamayacak kadar aciz görmek üzüyor taraftarı. Karamsar tablonun baş sebebi de bu... Aykut Kocaman takımı 2010-2011 sezonun ikinci yarısındaki gibi oynatmaya çalışmalı. Top yine bizdeydi ve genelde rakip yarı alanda etkili işler yapardık. Ha bir de Krasic geldi diye Stoch, Kuyt formda diye de Sow unutulmasın. Gerekirse bazı maçlarda çift forvete geçilsin. Orta sahaya da yeni bir Appiah alınmalı, çok net.

Galatasaray tabi ki şampiyonluğun en büyük adayı. Kibirli hocası ve antipatik kadrosuna rağmen fizik olarak çok iyi durumdalar. Kadro olarak Fenerbahçe'den çok üstün olduğunu düşünmüyorum. Sadece orta sahaları iyi... Ama orta sahanın kanatlarında da biz iyiyiz mesela. Stoperleri de bence Şampiyonlar Ligi'nde zayıf halka olur. Öyle büyük heveslere kapılmasınlar. Fenerbahçe'den tek farkı fizikleri. Kondisyon olarak sıkıntı yaşamıyorlar.

One Response so far.

  1. Çok yerinde analizlerde bulunmuşsun arkadaşım,
    kalemine sağlık.
    Umarım bu kadro 1 - 1,5 ayda yerine oturur da Şampiyonlar liginde bir şeyler yaparız.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -