Yazan : steven_stiffler 19 Ağustos 2012 Pazar

Dört resmi maç oynayıp da hiç birinde golü yemeden futbol oynamayan bir Fenerbahçe izledik. Bu yüzdendir ki Aykut Kocaman'ı artık savunamıyorum. Henüz sezon başı ama taraftara umut verebilen tek şey Dirk Kuyt. Elazığspor karşısında yine vasatı aşamayan bir Fenerbahçe ve şaşırtmayan bir puan kaybı.

Bülent Uygun'un hocalığını tartışmam. Bence ülkemizin en iyi teknik direktörlerinden birisi... Vasat futbolcularla başarılı olabilen bir hoca. Bucaspor'a yaptığını Elazığspor'a da yaptı ve yepyeni bir kadro kurdu. Takımın temeliyle çok oynadı. Ancak dün akşam gösterdi ki; Elazığspor ligin sürprizlerinden olmaya aday olacak. Faubert, Zaki, Feindouno gibi yıldız diyebileceğimiz futbolcuları var. Bunların yanında Anadolu takımlarında müthiş iş yapabilecek bir Bilica ve kendisini ispatlamış bir Herve Tum'u var. Zeegelaar da dün akşam dikkat çekti ama bu oyununu tüm sezona yayabilecek mi merak konusu... Asıl merak ettiğim ise; Faubert, Zaki, Feindouno gibi Avrupa'nın iyi şehirlerinde futbol oynamış isimlerin Elazığ'daki yaşantılarına uyum sağlayıp sağlayamayacakları. Bu futbolcular bugün var ama yarın olmayabilir. Elazığ bizim için illa ki güzel bir şehirdir, ancak bu tip futbolcular genelde bu tip gelişme aşamasındaki şehirlere uyum sağlama sıkıntısı yaşayabiliyor. Gelelim bizim konumuz olan Fenerbahçe'ye. Savunma dörtlüsü facia. Bekir geçen sezon müthiş maçlar çıkardı, bu sezona yerlerde bir performansla başladı. Egemen'in tecrübesine güveniyoruz tamamen. Orhan Şam'ı beğenirim ama Fenerbahçe'ye geldiğinden beri zerre üzerine koyamadı. Caner asla bek olmamalı. Bence Özgür Çek de bek olmamalı ama elde bir sürü açık oyuncusu varken ve bek alternatifi yokken, en azından daha önce sol bek oynamış olan Özgür Çek'i bek alternatifi olarak kullanmalıyız. Neticede Caner Erkin dengesiz bir futbolcu. Özgür Çek'i bu sene de oynatmazsak eğer çok üzülürüm. Orta sahada günün sürprizi Cristian'ın kesilmesiyken; golden sonra kurtarıcı olarak oyuna yine Cristian alınıyor. Fenerbahçe yine gol yemeden hücum futbolunu düşünmüyor. Fenerbahçe istatistiklerde Elazığspor'un bile gerisinde kalıyor. Tamam istatistik herşey demek değil ama üretmek için çaba göstermelisin. Elazığspor'un 10'dan fazla ortası varken, Fenerbahçe'nin 3 ortası oluyorsa Fenerbahçe'nin forvetinde aldığı her topu gol yapabilecek bir isim yoksa gol atamaz.

Dün akşam golü yedikten sonra "hurraaa" şeklinde çılgın ve plansız bir hücum anlayışına büründük. Beraberlik golünü attıktan sonra ise orta sahasız bir sisteme döndük ve çılgın hücumumuz devam etti. Beraberlik golüne gelelim. Efsanemiz Rıdvan Dilmen o golü Fenerbahçe tarihinden silmek gibi talihsiz bir açıklamada bulunmuş bence... Futbolda bu insiyatif maalesef ki var. Önde olan takımın futbolcusu, futbol oynamayı düşünmediği kadar skora yatmayı düşünüyor. Bülent Ertuğrul'un akşam yaptığı şark kurnazlığı da Elazığspor'a gole mâl oldu. Kimse inanmadı ve oyun devam etti, bunda tartışılacak birşey yok. Zaten Bülent Ertuğrul'un da golü izlediği, Kuyt golü attıktan sonra yerde kıvranmaya devam ettiği apaçık ortada. Futbolumuz yerlerde ama kalite bu kadar da düşmemeli... Krasic'in oyuna girmesi hücumu inanılmaz zenginleştirirken, pas olayını da inanılmaz abarttık. Krasic'in vuramadığı ve en net pozisyonlarımızdan biri olarak aklımızda kalan o pozisyon da top oraya gelene kadar herkes vurabilir, her an herkes golü atabilirdi.

Spartak Moskova karşısında umutsuzum. Hem kadro olarak eksiklerimiz var, hem orta sahamız yerlerde, hem de takımın özgüven sorunu var. Hocamız Alex varken Alex'siz sistem oynatmaya çalışınca da futbol oynamaya fırsat bulamıyoruz. Çözüm; Alexsiz sistem oynatmaya çalışmak değil de Alex'in kağıt üzerinde son sezonunda da kendisinden en iyi şekilde faydalanabileceğimiz bir oyun oynatmaya çalışmak olmalı.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -