Yazan : steven_stiffler 28 Temmuz 2010 Çarşamba

Sezon ilk resmi maçımızla birlikte resmi olarak başlamış oldu bizim için... Yeni bir sezon demek, Fenerbahçe'ye yerden yere vurmak için yeni bir fırsat demek kimileri için. Buna kendi taraftarlarımız da dahil maalesef. Mide bulandıran yorumlar okudum bu akşam. Twitter'da, Antu'da, haber sitelerinde abuk sabuk -mal mal- yorumlar var. Polyannacılık oynamayacağım. Fakat gerçekçi bir düşünce ile Fenerbahçe'ye baktığımda bu kadar da abartılacak bir durum göremiyorum ortada. Nedenlerini birazdan yazacağım...

Kura çekiminden önce Young Boys, Celtic ile birlikte istemediğim iki takımdan birisiydi. Çünkü Fenerbahçe'nin bir geçiş döneminde olduğu ve hazır olmadığı, üstüne bir de eksik olduğu ve yönetimin transferi bitiremeyeceği kuşkusu vardı içimde. Young Boys günümüz futboluna uygun oynayan bir takım olmamasına rağmen, oynadığı hücum futbolu Fenerbahçe'ye çoğu zaman ters gelen bir futboldur. Diri, çok koşan, çok pozisyona girmesi muhtemel takımlar bizi her zaman zorlamıştır. Bu tip takımlara karşı en büyük kozumuz olan Alex'i de kullanamadığımızda özellikle daha çok zorlanıyoruz. Celtic'i istememe nedenim de yine hazır olmayışımızın yanı sıra, Ada futbolunun da bize ters bir yapıda olmasıdır. Bu ikilinin dışında kalan takımlar ise rahat mağlup edilebilecek,hazırlık maçı havasında geçebileceğimiz takımlardı.

Aykut Kocaman'ın elindeki önemli eksiklere bakalım;
1- Lugano
2- Gökhan Gönül
3- Mehmet Topuz
4- Forvet.
5- Hazır olmayan Dia.

İki oyuncu savunmanın en önemli iki oyuncusu. Biri alternatifsiz gözüken Gökhan Gönül. Diğeri takımın savunmasının bel kemiği Diego Lugano. Zira gördük de bu akşam... Lugano yoksa Fenerbahçe savunması yok. 2006-2007 sezonundan beri gerçeğimiz bu. Nasıl Alex oynamayınca gol atamıyoruz diye eleştiriyorduk takımımızı ? Aynı şeyler Lugano'suz savunma için de geçerli. Tota yoksa savunamıyoruz hocam! Başka açıklaması yok. Para çok, referanslar iyi, Avrupa Kupaları'nda oynuyoruz, tesisler on numara falan da savunmada Bilica var. O ne olacak peki ? Her neyse bu farklı konu. Bilica da olsa, herhangi bir savunmacı da olsa eldeki malzemeden yararlanmak lazım. Savunmada Bilica olması Fenerbahçe'yi Young Boys'tan güçsüz bir takım yapmaz. Elindeki dar kadrodan çıkarabileceği en iyi kadroyu sahaya çıkardı Aykut Kocaman. Çok sorumluluk almayan, fakat belli bir tecrübesi olan Önder Turacı, iyi savunma yapan bir Bekir İrtegün ve mecburi istikametlerimizden saatli bombamız Bilica tercihlerinden başka seçenek yok maalesef.

Önder meselesini hiç anlayamıyorum yine de... Biz bu adamı Galatasaray'ın elinden kapıp getirmişiz. Oynadığı ilk sezonlarda takıma maksimum katkı sağlamış. Zico döneminde yedeğe düşünce pek çok yedek futbolcu gibi mutsuz olup takımdan ayrılmak istemiş, daha sonra olan hoca değişikliğiyle imza attığı Lokomotiv Moskova'ya cebinden tazminat ödeyerek Fenerbahçe'de kalmış bir oyuncu Önder Turacı. Herhangi bir çirkefliği, pisliği yok bu adamın. Fenerbahçe formasına, taraftarına saygısızlık yapmamış. Efendi, kapasitesinin farkında bir oyuncu. Milli takımda oynatabilmek çok uğraştığımız, hatta o zamanın en iyi yerli stoperi, üstelik sağ bek oynadığı pek çok maçta sırıtmamış, bana göre Gökhan Gönül'den daha iyi kesme orta yapabilen bir oyuncu Önder Turacı. Antu ağırlıklı olmak üzere yorumları uzun zamandır takip ediyorum Önder hakkında. Resmen üvey evlat. Deniz'in başını yiyenler, Selçuk'un başını yemeye çalışmaktan bıkanlar resmen Önder'e sarmışlar. Amatör takımda bile oynayamazmış, topçu değilmiş, adam değilmiş miş miş miş miş de miş. Bugün de çok kötü oynamış. Evet iyi oynamadı. Takımdaki pek çok arkadaşı gibi...Bir tane elinde çarpıp verilmeyen penaltısı bile var. Ancak boş kaleye giden topu çıkarmışlığı da var. Üstelik Young Boys ataklarının çoğu Önder'in kanadından değil, Andre Santos'un kanadından gelmiş.

Volkan'ın çok eleştirilen karakteri olgunlaştı. Son 2 yılda oldu bu. Ayrıca takımda Alex ile birlikte kendine en fazla güven duyan adam Volkan. Bugünkü performansıyla sayılı iyi kalecilerden birisi olduğunu gösterdi. Bilica'nın berbat oyunu devam ediyor. Kapandığımız zaman iyi güzel, kesici özelliği var. Topu ileri şişirme, rakip oyuncuyu kilitleyebilme gibi artı özellikleri var. Ancak Fenerbahçe topçusu olamaz Bilica. Geldiği günden beri söylüyorum. Zaman zaman kapasitesinin üzerine çıkıyor. Ancak taraftarın Bilica'nın kapasitesinin üzerine çıkmasını bekleyecek sabrı kalmadı. Bekir'i de eleştiriyorlar. Eeee adamlar haklı. Türk Futbolu'nda onca Nesta'lar, Maldini'ler, Lucio'lar, Puyol'lar yetişiyor; biz hala savunmada Bekir İrtegün'ü oynatıyoruz. Galatasaray ve Beşiktaş'tan iyi yerlileri -ki onların sayısı da bir elin parmak sayısını geçmez ya- koparmak kolay olmadığına göre; ya Anadolu'nun iyi yerlilerini alacaksın ya da kendin yetiştireceksin. Selçuk, Deniz Barış, Bekir, İlhan Eker, Serkan Balcı vs oyuncular Anadolu'nun en iyi yerli oyuncuları. Kesinlikle tartışmam bile bu konuyu. Bekir Fenerbahçe'ye gelmeden önce pek çok forumlarda futbol bilgisi yerinde olan arkadaşlar kendi takımlarına savunma rotasyonuna Bekir'i istiyordu. Daha iyisi varmış gibi Bekir'i beğenmiyoruz şimdi... Cristian Baroni geldiği günden beri savunduğum isimlerden oldu. Ancak 10 kişi kaldığımız maçta üzerine fazla yük alması gerekirken hiç sahada görünmedi. Takımı 9 kişi oynattı. Biraz sorumluluk almalı. Allah Emre'yi korusun demekle yetineceğim şimdilik. Kazım da çok savunduğum, forvet oynamasını istediğim bir oyuncuydu. Ancak Kazım bu akşamdan sonra gözümdeki değerini iyice yitirdi. Artistlik peşinde olan bir hakeme koz verdi. Bir değil, iki değil... Kazım futbolcu olabilir ama asla iyi bir profesyonel olamaz. Fenerbahçe formasına yakışmıyor. Alex sorumluluk almaya çalıştı yine, elinden geleni yaptı. Alex'i eleştirmek gibi bir saygısızlıkta bulunamam. Stoch henüz yeni başladı, iyi devam edeceğine şüphem yok. Şüphem; olur da Aykut hoca başarısız olursa Stoch gibi, Issiar Dia gibi değerler Fenerbahçe'ye geldikleri için pişman olabilirler. Çünkü bu adamlar potansiyelli. İyi bir takımda oynamayı hak ediyorlar. Gökhan Ünal'ı da eleştirmeyeceğim. Elinden geleni verdi. 10 kişilik takımda daha fazlasını yapmasını beklemiyordum.

Son olarak Semih Şentürk... Eleştirilebilir tabi ki. Fakat büyük Fenerbahçelidir Semih. Eleştirmenin bokunu çıkarmamak, mide bulandırmamak gerekir. Bize yaşattığı sevinçler çok fazladır. Semih Fenerbahçe'ye layık değil diyenler var. İşte bunu söyleyenler Fenerbahçe'ye layık olmayan taraftarlar aslında... Sonuna kadar Semih Şentürk! Elimizdeki değerleri bu kadar çabuk silip atmamalıyız. Ben duygusal yaklaşıyorum belki de. Semih'in bize yaşattığı sevinçleri unutamıyorum. Ne olursa olsun bu kadar nankör olmamalıyız. Lütfen...!

Takım kötü oynuyor. İyi pas yapamıyor. Aykut hocaya güveniyorum, eksikler takıma katılınca mutlaka daha iyi olacağız. Zico geldiğinde de zorlu bir geçiş dönemi geçirmiştik. Aykut Kocaman ile de öyle olacağını düşünüyorum. Biraz sabır... Aykut Kocaman'a erken görev verildi bence. Ancak destek olmak bizim görevimiz... Lütfen asıl görevimizi unutmayalım. Basının çokça eleştireceği Aykut hocamızı, efsanemizi ağır eleştirmeyelim. Basına, düşmana yem etmeyelim... Benim umudum var.

Tekrar okuyamayacağım kadar uzun, belki de sıkıcı bir yazı oldu. Tepkimi dile getirmek istedim. Okuyan, göz atan herkese selamlar...

2 Responses so far.

  1. b-self says:

    Güzel analiz etmişsin, rezalet oynadık ama bu kadar karalar bağlanması için henüz erken, rakibin lige başlamışken sen daha kondisyon yüklemelerinden çıkmışsın ve olağanüstü futbol beklemek hayalcilik fakat katılmadığım nokta Önder Turacı.

    İlk geldiği sezon sağ bek ve stoperde iyi işler yaptı ama o günden beri üstüne bir şey koyamadı, Zico'nun G.Gönül'e dönmesinin sebebi de kendisidir zira Zico, ilk geldiğinde ilk 11'de şans tanıdı Önder'e. Şu an bakıyorum da futboldan kopmuş bir Önder görüyorum, 3 metrelik pasları atarken bile şaşkınlaşmış, sürekli panik atak hareketleri mevcut, doğrudur takım komple kötüydü ama Önder, bugünün açık ara Cristian ile en kötüsüydü.-Kazım'ı saymıyorum bile- Bekir'i de sağ beke zorlamanın anlamı yok, iyi bir alternatiftir, hatta dileğim Bilica'yı bile kesmesidir. PAF takımından birini çıkarsınlar sağ beke veya Türk alternatifleri bulmaya çalışsınlar yoksa Gökhan'ın olmadığı önemli bir maçta büyük sıkıntı çıkarabilir özellikle Avrupa'da.

  2. Adsız says:

    Ben de önder ile ilgili yorumunuza katılmıyorum. bırakın üstüne koymayı, iyice geriye gitti bu adam.çoook kötü oynuyor. top kontrolü zayıf, defansta kestiği topu şişiriyor, gerçi 3 metreye de pas atamadığı için normal. sağ bekte hazırlık maçında 10 dakika izlediğim okan bence şans verilirse iyi bir alternatif olabilir ama önder bu takımda kalmamalı artık. semih için de artık umudum kalmadı, önceden çok faydalı işler yapmış olması takımda tutmak için yeterli sebep değildir, aynen alexte olduğu gibi. önde pres yapan hızlı oynayan bi takım oluşturmak istiyorsanız alexi unutmalısınız, en azından ilk 11 olmamalı artık. dia stochun %80i kapasitesinde bi oyuncuysa, özer emre ve yeni gelecek hızlı ve güçlü bir forvet ile fenerbahçe senelerdir istediğimiz futbolu bu sene izlettirebilir bize.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -