Yazan : steven_stiffler 12 Temmuz 2010 Pazartesi

Hayatımda izlediğim en sıkıcı Dünya Kupası organizasyonu nihayet sonlandı. Bir gün bir futbol organizasyonuyla ilgili "ohh bee bitti" diyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Büyük hevesle izlemeye başladığım maçların bir çoğunda sıkıldım. Şili'nin maçları, Uruguay'ın maçları, Arjantin'in ve Almanya'nın maçları genelde göze hitap eden maçlardı.

İspanya ve Hollanda'nın final oynaması sürpriz değildi. İspanya zaten oturmuş, makine düzeninde işleyen bir takım. Hollanda ise alıştığımızın aksine daha çok kısa pas yapan, temposu düşük oynayan bir takım. Modern futbolda altın kurallar ; seyirciyi uyutmak, çok pas yapmak, tempoyu düşük tutmak, savunmada boşluk vermemek. Bizim bildiğimiz Hollanda bu tanımın çok tersi bir takımdı. Nitekim eleme gruplarında da göze hoş gelen futbollarını oynamaya devam ettiler. Fakat Van Marwijk kurt hoca. Modern futbolun, modern teknik direktör anlayışına uyarak takımı daha temposu düşük oynatmaya başladı. Kupa boyunca bu oyunu sürdüren Hollanda'ya biraz da şans yardım edince finalin kapısı açıldı. İspanya dün akşam maça hızlı başlayan taraf oldu. 10 dakikada 2 gol pozisyonları buldular. Lakin Hollanda'nın oyunu dengelemesiyle maç beklenen hale geldi. Sabaha kadar 0-0 moduna geçti iki takımda. Araya bir gol sıkıştır,galip gel anlayışı hakim oldu. Araya gol sıkıştırma şansına en fazla yaklaşan takım ise Hollanda oldu. Robben'in kaçırdıkları Robben'in klasını sarsacak kadar kötü, Casillas'ın değerini gösterecek kadar iyiydi. Hollanda'nın finale gelmesinde en büyük pay şüphesiz Sneijder-Robben ikilisine aitti. Fakat dün akşam Robben'in iki net golü atamaması, Sneijder'in her aldığı yerden şut vurması Hollanda'yı şampiyonluktan etti.

Howard Webb'i PSV deplasmanında Deivid'i haksız yere attığından beri takip ederim. Bir tane hatasız maçını görmedim. Lakin hem Fifa, hem Uefa, hem de İngiliz Federasyonu hep kritik maçları bu Howard Webb'e verir. Kart konusunda Hollanda'ya çok tolerans gösterdi. Fakat en kritik hatayı golden önce korneri vermeyerek yaptı. De Jong'un 30'da atılmasıyla, 116'da yanlış kararın gol olarak dönmesi aynı şey değil. De Jong atılsa oyuna müdahale etmek için şansı ve 60 dakikası var Marwijk'in. Ancak 10 kişi oynayan bir takım topu ileride tutmalı. 116'da bu takımın elinden bu şansını yanlış kararla alırsan,o top da gol olursa; geri kalan 3 dakikada mucize beklemekten başka birşey yapamaz. Iniesta'ya da çok kıl olmaya başladım. Her büyük hakem hatasının ardından gol atma görevi üstleniyor adam :) Chelsea maçındaki skandal Ovrebo yönetiminde de son dakikada golü atma görevini üstlenmişti. Golü Jarque'ye armağan etmesi anlamlı ve hoş bir davranıştı.
Euro 2004'te Yunanistan'ın şampiyonluğu neyse; 2010'da İspanya'nın şampiyonluğu o benim için. Tamam futbol kalitesi olarak çok farklıydı. Lakin 20 sene sonra şampiyona baktığında kimse futbolu hatırlamaz. Yunanistan da, İspanya da sıkıcı futbollarıyla şampiyon oldular. İyi pas yapması İspanya'nın futbolunu güzel kılmaz. Ben seyirciyim, iyi futbol görmek istiyorum. İspanya'nın kupayı alması beni çok bağlamaz. Neyse ki bitti. Hayatın gerçeklerine dönebiliriz artık. Bugün Fenerbahçe'nin kampı başlıyor, Stoch geliyor, yeni formalar geliyor. Yeni transferin eli kulağında...

Ekleme : Bu arada yazarken unuttum. Kupa törenleri tekrar saha içinde yapılmalı. Tribünde yapılınca eski coşkuyu vermiyor bence. Kupalar sahaya inmeli, tören saha içerisinde yapılmalı. Tribünde çok yavan geliyor.

2 Responses so far.

  1. istany says:

    sevgılı kardesim, hayatimda izledigim en sıkıcı dunya kupası dıyorsunda kac tane dunya kupası ızledın onu srabılırmıyım yasın ıtıbarıyle olsa olsa uc tanedır hadi bılemedin 7 dunya kupası ızlemıs brı olarak soylebılırımkı en ıyılerden brıydı en onemlısı hakeden takımlar hep yoluna devam ettı ve oldukcada hyecanlıydı

  2. SaLaS says:

    en ıyı dunya kupasımı guldurme mılletı neresı ıyı bu dunya kupasının arı vızıltısı eslıgınde , grup macları felakettı zaten bır ıkı mac a bakarak mı yorumluyosun sen hakemler var bıde ?

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -