Yazan : steven_stiffler 8 Mart 2013 Cuma

Çok umrumda olan bir kupa değil ama hedeflerin içerisinde en güzeli gibi duruyor. Özellikle lig yarışında kaybettiğimiz avantajdan sonra en büyük tesellimiz Uefa Avrupa Ligi'nde başarı olur. Kupa çok zor ama hani olur da gelirse; rakibin şampiyonluğunu gölgede bırakır. 2008'i hatırlıyorum da; o sezon kombinem vardı. Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final görmüş, ligi kaybetmiştik. Ligi kaybederken bile takımı ayakta alkışlamış, Şampiyonlar Ligi sayesinde bir sezonu gururla geride bırakmıştık.

Hakkında fazla bilgi sahibi olmadığımız Çek futbolunun küçük bir stadının zemini ne kadar güzeldi değil mi ? Küçük statlarda maç izlemeyi severim. Viktoria Plzen'in stadı bana İngiltere alt lig takımlarının statlarını anımsattı. Seyir zevki olan bir maç olmasında stadın da payı var. Malumunuz orta sahada hem Emre, hem Meireles yok. E deplasmanda da olunca Selçuk-Topal ikilisiyle başlanması çok da eleştirilecek bir durum değildi. Mehmet Topuz'un da oynamasını çok istiyorum ama bu sezon Stoch ve Krasic ile birlikte hiç verim alamadığımız, mental durumu soru işareti olan bir oyuncu. Öte yandan Gökhan Gönül gerçeği var. Her maç çift ciğer, her maç aynı azimle oynuyor. Fenerbahçe'nin sezon sonunda alacağı olası başarıların en büyük mimarlarından birisi olacaktır. Başarı gelmezse de, kesinlikle sorumlulardan birisi olmamalıdır. Joseph Yobo dün topla çok sevişse de, maçın genelinde tecrübesinin katkısını verdi. Maçtan önce ve sonra Önder hocanın açıklamalarını dinledim. Yüzde yüzüne katıldığım açıklamalar yaptı. Fenerbahçe dün oynaması gereken akıllı futbolu oynadı. Fenerbahçe bu futbolla oynadığı sürece mutlaka gol atar. Dünkü sabrın sonu da selametti. İş yine son bölümlere de kalsa; Webo işi bitirmeyi başardı ve tur kapısını aralayan isim oldu. Sow-Webo ikilisinin muhteşem uyumu devam ediyor. Ayrıca Webo dünyaya kafayla gol atmaya gelmiş gibi... Sow'un solda oynamasına çok gönlüm razı olmasa da, solda oynadığı zamanlar sanki daha çok pozisyon buluyoruz. Webo'nun yarattığı boş alanları Sow çok iyi değerlendiriyor. Dün yine sahanın en iyilerindendi. FM tabiriyle DM olan Mehmet Topal ve Selçuk'tan en az biri dün MC gibi oynayınca, orta sahada diri ve sağlam bir Fenerbahçe izledik. Viktoria Plzen ile aramızdaki kalite farkı da buna sebep olan etkenlerden biri elbet...

Kalite farkı demişken; Viktoria Plzen'in tek maçlık performansına göre kısa bir değerlendirme yapayım. Çok konuşulan isimlerden Darida pek oyunda gözükmedi. Rajtoral takımın en etkili isimlerindendi ama onun da yiyeceği çok ekmek olduğu belli. Horvath'ın koşarken sallanan memeleri, geniş bir cüssesi var. İman gücüyle mi oynuyor nedir? Forvet Bakos çok etkisizdi, hiç varlık gösteremedi. Kalecileri çok istekliydi. Ayrıca Plzen'in bizden çekindiği de çok ortada. Kaleye gelmeye korktular. İç sahada ilk yenilgilerini almaları da bu korkularının bir cezasıydı. Ama korkmuş olmaları Fenerbahçe'nin isteğine ve başarısına gölge düşürmez elbet. Fenerbahçe müthiş istedi ve başardı.

Şu takım fotoğrafında Webo ve Sow'un yüzünün gülmesi beni çok mutlu etti. Her ikisi de giydiği formanın kıymetini bilerek oynuyor. Diğer oyuncuların da iyi niyetinden şüphem yok ama Webo ve Sow gerçekten başka... Kupa hayali kurmak için henüz erken ama yarı final görecek bir pozisyona gelirsek illa ki ben de hayalini kuracağım.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -