Yazan : steven_stiffler 16 Ağustos 2011 Salı


Wolverhampton ve Coventry ile başlayıp yükselişe geçen bir golcülük kariyeri var Robbie Keane'in. Orada Çizme'nin yolunu tutup Inter'e gitse de; tutunamayıp Ada'ya geri dönüyor. Efsane Leeds United'ın son demlerinde forma giyiyor. Orada çok gol atamasa da, 7 Milyon Pound karşılığı Tottenham'a transfer oluyor. İşte yukarıdaki fotoğrafla, Tottenham kariyeri başlıyor.

2002'de geldiği Tottenham'ın simge futbolcularından birisi oluyor. Partnerleri değişiyor, o değişmez kalıyor. Ta ki 2008'e kadar. Toplam 107 gol attığı Tottenham'dan 20 Milyon Pound bonservis bedeliyle ayrılıp Liverpool'un yolunu tutuyor.

İşte kariyerindeki düşüş burada başlıyor. Aslında Liverpool'da çok başarısız olduğu yorumlarını abartı buluyorum ben. 7 aylık bir süreçten bahsediyoruz. Bu 7 aylık süreçte ligde 19 maç oynayıp 5 gol atmış, 7 maç 2 gol de Şampiyonlar Ligi istatistiği. 7 aylık süreç ve bahsi geçen rakamlar göz önüne alındığında şans verilmeyi haketmeyecek bir isim değildi Robbie Keane. Liverpool'dan ayrılmasının kişisel tercihi olduğunu düşünüyorum. Ve 12 milyon pound karşılığında tekrar yuvaya dönüşü...

Robbie Keane Liverpool'a giderken Şampiyonlar Ligi'nin cazibesinden de etkilenmiştir muhtemelen. Nitekim Şampiyonlar Ligi'nde forma giydi ve Liverpool adına goller de kaydetti. Ancak Liverpool'un kötü bir sürece sürüklenmesi, Tottenham'ın da yükselişe geçmesi Robbie Keane'e yeniden Şampiyonlar Ligi fırsatı sunacaktı. Ancak düşüşteki Robbie Keane bu fırsatı değerlendiremedi. İlk olarak Celtic'e kiralanmış, İskoçya'da olumlu işler yapmıştı. Döndüğünde Tottenham Şampiyonlar Ligi'ne katılmıştı. Takımın en golcü ismi Defoe'nin sakatlıktan dönmesi Defoe'yi ikinci plana attığı gibi, Redknapp'ın Pavlyuchenko ya da Crouch'u birinci tercih olarak düşünmesi Robbie Keane'i de üçüncü plana atmış oldu. Artık Tottenham'da tutunması zordu. Ezeli rakiplerden birine, West Ham'a kiralanıyordu. Burada da kısa dönemde 9 maç oynamış, sadece 2 gol atmış; üstüne bir de küme düşme duygusunu tatmıştı. Bu piyasasını illa ki etkilemiştir. Ancak Robbie Keane adada kalmak istese, en azından İskoçya'da; tekrar Celtic'te oynardı. 31 yaşındaki yıldız yeni bir maceraya atılmak istedi. Dün gelen resmi açıklamayla 3,5 Milyon £ karşılığında MLS'e, Los Angeles Galaxy'ye transfer oldu. Burada David Beckham, Juan Pablo Angel ve Landon Donovan gibi Premier Lig görmüş,geçirmiş oyuncularla oynayacak. Zaten Donovan da Robbie Keane'in transferinden dolayı memnun olduğunu dile getirmiş.

Bir dönem Beşiktaş kendisiyle ilgilenmişti, ben de bir gün Fenerbahçe'de görmek isterdim. Ancak ABD'de tutunacağını ve kariyerini muhtemelen orada sonlandıracağını düşünüyorum. Belki bir ihtimal Celtic yolunu tutar yine... İrlandalıların Celtic ile bir gönül bağı olduğu aşikâr. İrlanda demişken, Robbie Keane hâla İrlanda Milli Takım tarihinin en golcü futbolcusu unvânını koruyor. 1998'ten beri forma giydiği İrlanda Milli Takımı'nda 109 maçta 51 golü bulunuyor. Bu gollerden birisi de Türkiye'ye...

3 yıllık blog yaşantımda yazdığım 5. Robbie Keane transferi. LA Galaxy'nin yaş ortalamasının hayli yüksek olduğunu düşünürsek 31 yaş genç bile sayılabilir. LA Galaxy'nin ödediği 3,5 Milyon £ ile birlikte Robbie Keane'e futbol yaşantısında ödenen toplam bonservis bedeli 73,800,00 £.

1999 - Coventry (6,000,000 £)
2000 - Inter (13,000,000 £)
2001 - Leeds (12,000,000 £)
2002 - Tottenham (7,000,000 £)
2008 - Liverpool (20,300,000 £)
2009 - Tottenham (12,000,000 £)
2011 - LA Galaxy (3,500,000 £)

3 Responses so far.

  1. Celtic kariyeri yok muydu bu adamın yoksa benim kafa hala uykulu mu hacı?

  2. Celtic'i yazdım zaten hocam.

  3. İnanır mısın , Celtic kelimesinin geçtiği yere kadar okudum. Tam o kelimeye geldim Celtic muhabbeti görmeyince hemen yorum yaptım. Pardon hocam.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -