Yazan : steven_stiffler 10 Haziran 2012 Pazar

Dünkü Hollanda - Danimarka maçından sonra izlediğim ikinci maç oldu İspanya - İtalya maçı. Her iki maçtan da keyif aldığımı söylemeliyim. Genel kanı; şu ana kadar oynanan en iyi maçın İspanya - İtalya olduğu yönünde. Bunda iki hocanın tercihlerinin de payı büyük.

Yeniköy Kasabı Del Bosque maça forvetsiz çıktı. Villa'nın yokluğunda, Torres'in de formsuzluğu göz önüne alındığında; Llorente'yi görmezden gelmesi anlamsız. David Silva, Iniesta gibi silahların olduğu yerde forvet yokluğuna takmak belki tartışılır ama futbol bu. Forvetin olacak. 4-6-0 gibi uydurma bir sisteme karşıyım. İtalya'da da benzer bir sıradışılık söz konusuydu. Cruyff'un Dirk Kuyt için; "ben olsam sağ bek oynatırdım" demecinden sonra; Dirk Kuyt dün oyunda kaldığı kısa sürede sağ bek gibi oynamıştı. Acaba diyorum; De Rossi için de İtalya'nın efsanelerinden belli bir öneri mi geldi ? De Rossi stoper oynamayı becerdi, onu eleştirmem. Ancak Prandelli'nin bu tercihi makul düzeyde eleştirilebilir. İtalya'nın 3lü savunma hattı İspanya atakların 5li gözüktü. Giaccherini ve Maggio maçın büyük bölümünü bek gibi oynadılar. İlk yarıda istediklerini yapabilen kesinlikle İtalya'ydı. İspanya'yı durdurmayı başardılar ve gol atabilecek kadar da oynamayı bildiler. İkinci yarı hem tempo arttı, hem de tempoyla birlikte maç güzelleşti. Balotelli'nin kaçırdığı gol maçın kırılma anlarından biriydi. Arızalığını anlarım. Ancak Balotelli klasında bir golcünün orada o topu gol yapmayı bırak, topa vuramayışını anlamam. Bu pozisyondan sonra Balotteli yerine Di Natale oyuna girdi. Di Natale'ye büyük bir hayranlık duyarım ve geç patladığı için üzülürüm. Bu düzeyde bir golcüyü çok daha uzun yıllar izlemek isterdim. Pirlo'nun futbol ve sanat kokan pasında gol atması kaçınılmazdı. Kaleye ilk şutunda ağları havalandırdı 'Golcü' Di Natale. İtalya'da tam olarak Cassano-Giovinco değişikliğinin zamanıydı bu gol. Prandelli de aynısını düşündü ve Giovinco'yu saha kenarına gönderdi. Tam o anda Fabregas'ın golünün gelmesi; maç başından beri istediklerini yapabilen Prandelli'nin bir hamlesini baltalamış oldu. Değişiklik geldi ama 1-0 üzerine değil, 1-1'in ardına geldi.

Maçın devamında İspanya ağır bassa da; İtalya da kazanabilecek kadar oynadı. Son dakikada Marchisio'nun pozisyonu futbol adına gol olmalıydı. Torres'in kaçırdkları İspanya adına yine saç baş yoldursa da; oyunda kaldığı süre içerisinde Torres'in kötü oynamadığını düşünüyorum. İtalya'da ilk yarının iyilerinden Giaccherini, ikinci yarı sahada yoktu. Adamlarımdan Maggio ise maçın genelinde ortalamanın üstünde bir futbol sergiledi. Maggio bundan çok daha iyi. Kalan iki maçta gerçek performansını gösterebileceğini düşünüyorum.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -