Yazan : steven_stiffler 18 Eylül 2015 Cuma


Sezona büyük bir umutla başladık. Öyle ki takımda çok iyi bir hava gözlemleniyordu. Hocanın tavırları, demeçleri taraftara umut veriyordu. Üzerine hepsini bir arada almanın hayalini bile kuramayacağımız oyuncuları alınca haliyle beklenti arttı. Hocanın hep söylediği gibi ofansif, şok pres yapan, baskı yapan, 1-0'a yatmayan takımını ne zaman göreceğiz diye 8-9 maçtır bekliyoruz. Kasımpaşa maçı o kadar kötü bir maçtı ki, alınan 3 puan sezonun en kritik ve ekstra 3 puanlarındandı. Oradaki kötü futbolun bu maça bu kadar yansıyacağını tahmin etmiyordum. Hocanın rotasyon kararı, tek forvete dönme tercihi bence doğru. Bu zaten taraftarın istediği bir şeydi, şimdi çift forvet istemenin bir manası yok. Ancak Diego'nun eksilerine rağmen ne kadar önemli bir oyuncu olduğu da şu son 2 maçta ortaya çıktı. Bir de Diegolu tek forvetli sistemi görmek lazım. Ama sistemden daha öte sıkıntılar var takımda. Gerçekten güçsüz gözüküyoruz. Gerçekten isteksiz gözüküyoruz. Hani Bekir, Selçuk, Volkan, Emre takımda tüm misyonunu tamamlanmış; her başarıyı tatmış gibi oynuyorlardı ya geçen sezon; aynı sorun şu an bu yepyeni takımda var.

Hocanın futbolu bildiğine inanıyorum. Terraneo'nun Vitor Pereira tercihine güveniyorum. Ama şu ana kadar bende çok kötü ve umutsuz bir izlenim bıraktı. Ersun Yanal'ın ilk maçlarında burada çok sert eleştirdiğim olmuştu, hiç beğenmemiştim. Zico yine ilk geldiğinde çok kötü futbol oynatıyordu, hep Kezman, Alex ve Tuncay'ın ayağına bakıyorduk. Şimdi yine kötü başladık ama bu kötülük bambaşka bir şey. Ersun Yanal kötü başladığında Salzburg'u çok rahat eledi mesela. Zico'nun kötü futboluna rağmen takımda zaman zaman olumlu şeyler görüyorduk. Şimdi ise Nani'nin ayağına bakıyoruz. Sadece ve bir tek Nani.


Hoca Molde'yi hiç analiz etmemiş. Kuzey takımı geliyorsa sürekli yan top oynamazsın. Sert savunma hattını aşmak için ekstra denemeler gerekebilir. Ha yan top oynayacaksan Fernandao ile başlarsın. Gerçi nerede o geldiğindeki güçlü Fernandao, nerede bu yorgun adam. Van Persie'ye yapılan eleştirilere üzülerek katılıyorum. Çok güçsüz ve beceriksiz görüntüsü bana Kezman'ı hatırlatıyor. Üzülüyorum. Ama sadece Van Persie'de olan bir durum olmadığı için umutluyum. Tüm takımda olan bu halsizlik hali için ise umutsuzum. 10 maçtır takım ne karakterini bulabildi, ne de ne oynayacağını kavramış gözüküyor. Tamamen doğaçlama bir görüntü var. Dün hızlı başladık, kontrol bizdeyken saçma bir penaltı verildi. Erken cevap mükemmel oldu ama ikinci yarı kocaman bir hayal kırıklığıydı. Ersun Yanal tek kale yapardı bu maçı. Biraz hareketlenebilsek, biraz atak yapabilsek de 3-1 kaybetsek üzülmem. Ama hiç heyecan, baskı, istek yoktu. Hocasıyla, futbolcularıyla, taraftarıyla tribünde izlediğim en kötü maçlardandı. Fabiano'yu ilk maçta ıslıklamalar, Van Persie'ye bile ıslık çalmaya çalışanlar, Şener'e tepki göstermeler, Meireles'in pasıyla mest olurken oyundan çıkarken ıslıklamalar,  kurtarıcı olarak Uygar'ı oyuna almalar, Volkan Şen'in gezinmesi, Nani hariç kimsenin çabalamaması, her şeyiyle iğrenç bir akşamdı. Hakem kötüydü doğru ama iki takım için de öyle. Alkış yapan Nani'yi santrada ikinci sarı karttan atabilir, rakibine vuran Alves'i atabilirdi.

Hocanın artık şovu bırakıp icraat yapması gerekiyor. Yoksa taraftar desteğini de kaybetmeye başladı, işi çok zor. Terraneo'nun soyunma odasına inmesi gerekiyor. Bir de Caner'in toparlanması, Van Persie'nin güçlenmesi gibi teknik detaylar var. Molde'nin ihtiyar hocası ve şımarık futbolcularına da öfke doluyum. Norveç'te bu şımarıklığın bedeli de ödetilmeli.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -