Yazan : steven_stiffler 15 Mayıs 2013 Çarşamba

Artık geleneksel hale gelen Fenerbahçe'nin topçusunu linç edelim kampanyasının bu sezonki kurbanlarından birisi Raul Meireles oldu. Bayrağı Emre Belözoğlu'ndan alan Portekizli için kapsamlı bir şekilde linç çalışmaları sürüyor. Raul Meireles kalitesinde bir futbolcuyu Fenerbahçe'den koparmaya çalışıyorlar.

Raul Meireles'in yaptığı hareket doğru mu ? Yanlış. Zamanında Pascal Nouma daha abartılısını yapmış ve haklı bir ceza almıştı. Raul Meireles ceza alır mı ? Alabilir. Nouma ceza aldı deyip, Meireles'in ceza almasına karşı çıkmak çok mantıklı olmaz. Hepsine eyvallah. Ama gel gelelim olayın farklı açıları var ve bir konuda AMA ile başlayan cümle kuruluyorsa durum gerçekten göründüğü gibi değildir. Türkiye'deki adalet sistemini geçelim, futboldaki adalet işleyişine bakalım. Bu ceza ertelemelerini, verilmeyen golleri, kartları vs. bir kenara bırakalım. Sadece Meireles türü örnekler üzerinden gidelim.

  • "Onu çekme, bunu çek" diyerek görevini yapan gazetecilere büyük bir terbiyesizlik yapan Fatih Terim ceza aldı mı ? Hadi ceza almasını geçelim, bu konuda basında dillendirildi mi ? E hadi sessiz bir şekilde dillendirildi diyelim, peki daha sonra TSYD Fatih Terim'den özür dilemedi mi ? Neyin özrüydü bu pardon ? 
  • Felipe Melo denen Brezilyalı kolpaçino, İnönü'de Beşiktaş tribünlerine benzer bir hareket çekti mi, çekmedi mi ? Çektiyse neticesi ne oldu ?
  • Geçen sezon Emre Belözoğlu'na öldürücü bir tekme atan Didier Zokora halk arasında kahraman ilan edilmedi mi ? Bu olay ne kadar konuşuldu ve hakem gözünün önünde olan bu tekmeye nasıl bir tepki gösterdi ?
  • Yine açın yayıncı kuruluşun maç için hazırladığı "Perde Arkası" videosunu izleyin. Futbolcuların taraftarla karşılıklı olarak yaptıkları "İşte böyle, her sene böyle, Cimbom'a böyle, koyarlar aman" tezahüratındaki "Cimbom'a böyle koyarlar aman" kısmını montaj ile çıkarmışlar. Ancak aynı yayıncı kuruluş, orta sahada taraftarı tahrik etmek için kutlama yapan Galatasaray'ın görüntülerini gösterirken Felipe Melo'nun taraftara dönüp yaptığı hareketi montajda çıkarmamış. Ve bu harekete dair en ufak bir yorum yok.
  • Hakan Balta isimli milli futbolcumuz, Kadıköy'de Fenerbahçe'ye gol atıp tribüne dönerek kol hareketi yaptığını kim konuşmuş ? O gün Okul Açık tribünündeyim, alenen hareketi gördüm. Hakkında hiç konuşulmadı bile.
  • Aynı Hakan Balta, geçen sezon şampiyonluk maçının 90+lı dakikalarında yine taraftara dönüp kol hareketi çekmiştir. Bu konu da medyada dillendirilmemiş, Fenerbahçe taraftarının tepkileri görmezden gelinmiştir. Gecenin devamını herkes biliyor...
  • Yine Galatasaray'ı yendiğimiz bir maçta yaklaşık 2-3 saniyelik bir görüntüyle kasıklarını tutan Volkan Demirel için; "GALATASARAY TARAFTARINA HAREKET ÇEKTİ" kampanyası başlatılmıştır.
  • Raul Meireles sezon boyunca futbolundan çok gördüğü kartlar ve yapıp yapmadığı tartışılan hareketlerle konuşulmuştur. Ona da eyvallah. Yeri geldi ben de çok kızdım. Ancak Sabri'nin kenara gelirken suratındaki ifade ve yedek kulübesine doğru yaptığı hareketler tahrik içerir. Raul Meireles'in verdiği cevabı haklı kılmaz ama Sabri üzerine de konuşulması gerekir.
  • Geçen sezon bir kulüp başkanı olan Sadri Şener Fenerbahçeli futbolculara saldırmıştır. Gazetelere de düşen bu görüntüler üzerine ne gibi yorumlar yapılmış, ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır ? 
Daha pek çok örneği var, aklıma gelenler bunlar. Raul Meireles haksızdır, 1-2 maçlık ceza kabul edilebilirdir. Ancak karşı tarafa da ceza verilmeli ve yönetim de Raul Meireles'e sahip çıkmalıdır. Taraftarın "Raul Meireles gitsin mi ? Kalsın mı?" diye konuşması bile abestir. Meireles'i yedirmeyin!

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -