Yazan : steven_stiffler 2 Kasım 2014 Pazar


"Yazmayayım, izlemeyeyim, yorum yapmayayım" diyorum ama insan merak ediyor işte. Tribünler kötü, futbol kötü, zihniyet kötü, e-bilet uygulaması kötü, hakemler kötü, futbolcular vasat, yabancı kontenjanı kötü, marka değeri kötü, hepsini geçtim forma isim-numara fontu bile kötü be! Ligin kalitesi hep tartışılırdı ama gerçek anlamda bu kadar dip yaptığına ilk defa şahit oluyoruz. Kimsenin heyecanı yok. Sevinçler ve hüzünler bile eskisi gibi değil. Son yıllarda Fenerbahçe-Beşiktaş derbileri hep futbola doyuran ve adına yakışan maçlar olduğundan bugün -kötü lige rağmen- öyle bir beklenti oluştu ama maalesef bu beklentiler de boşa çıktı. Aslında Fenerbahçe iyi başladı ama dakikaların ilerlemesiyle birlikte maçın kalitesi de düştü. Derbide kazanıp lider olmak güzel ama yeterli değil.

Amacım ligi ve futbolu kötülemek değil. Maç hakkında yazacak olursak; Beşiktaş'ın Necip hamlesi elbette beni de rahatlattı. Maça başlarken Necip'in varlığı güven vermişti ki; 3. dakikada Alper madeni değerlendirdi. Erken öne geçtik, e 1-0'ı da iyi oynuyoruz. Haliyle rahat bir başlangıç oldu. Necip sağ bekte olduğu sürece 2. golü de bulabilmemiz gerekirdi. Caner, Alper orayı çok rahat kullandı; kim olsa da kullanırdı. Beşiktaş'ın 1 milyon verip alamadığı sağ bek yüzünden çok canı yanıyor ve yanacak gibi de gözüküyor. Avrupa maçlarında kaliteli futbol oynayan Beşiktaş bugün sıradan bir takım görüntüsündeydi. Sadece Ba ve Hutchinson topu ayağına aldığında kalitesini belli ediyordu. Diğerleri ayak uyduramıyor, çaresiz gözüküyorlardı. Fenerbahçe için rahat maçtı, ligin ilk deplasman galibiyetiydi. İlk yarıda daha farklı da olabilirdi. Keza kötü oynayan Beşiktaş'ın da 1-2 pozisyonu var. Bilic'in Necip'in zayıf halka olduğunu görmemesi mümkün değil ama adamın elinde hamle yoktu. İsmail'i erken oyuna alabilirdi. Teknik direktör insiyatif kullanır, teknik direktör maç kazandırır. Olcay'ı önüne çekmeyi tercih etti; Necip'in zaafiyetlerini kapatmaya çalışan Olcay'ın kırmızı kart görmesi de Fenerbahçe'yi çok rahatlattı. Keza Bekir ve Kadlec'e pek fazla iş düşmedi. Gökhan Gönül rahat maçlarından birini çıkardı. Caner-Alper daha farklı da olabilirdi, Caner'in sarı kartı temkinli olmaya itti. Hakemler her iki takım adına da kötüydü. Özellikle kartların havada uçuştuğu anlarda Bülent Yıldırım bir süre kontrolü kaybetti. Demba Ba'nın pozisyonu net penaltıydı. Veli atılabilirdi. Emenike laubali olmasa, bir nebze golcü zekası olsa; skor farka da gidebilirdi. Maçın kalitesi ve temposu düştüğü anlarda bile Kuyt'ın kalitesi ve temposu yerindeydi. Kuyt bu yüzden fark yaratıyor zaten. İsmail Kartal da Hasan Ali'ye güvenmeye devam ediyor. Sow yine bir Beşiktaş maçını boş geçmezken, çok iyi işleyen sol kanadımızın bozulmasına ben de şaşıranlardanım. Emre sakatlanmışken Diego girebilir, ara paslarıyla Emenike'yi daha fazla pozisyona sokabilirdi. Maçın açılış golünü atan Emenike, bitiriş golüne de müthiş bir pas atarak maçın adamı oldu. Yine de beklentilerden uzak kaldığını düşünüyorum. Meireles'in de özellikle ilk yarı takım iyiyken çarkın en zayıf döngüsü görüntüsü hoşuma gitmedi. Lakin ikinci yarı bir nebze olsun toparladı. Volkan'ın laubali hareketleri de artık moral bozuyor. 2-0 kazandık ama bence yine tatmin etmedik. Ligin pozisyonundan dolayı neyin ne olacağını kestirmek de güç. O yüzden olağan bir galibiyet olarak değerlendirmeli, yola devam etmeliyiz.

One Response so far.

  1. Kadlec'i de çok düz bir oyuncu olmasına rağmen son bir yıldan bu yana çok beğeniyorum.Karakterli, dürüst ve temiz bir sporcu intibası var.Fenerbahçe'ye yakışıyor ve zaman zaman skora da katkı sağlıyor.

Tozlu Sayfalar

Öne Çıkan Yayın

Verona ile Kasıp Kavurduk - FM 2017

Çoluk çocuk sahibi olacak yaşa geldim ama hala Football Manager geleneğini sürdürmekten büyük keyif alıyorum. Benim için bu geleneklerden...

Takip Ettiklerim

Kategoriler

Yazar Kafe

Translator

- Copyright © Serkan Özerik -